válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědecký průlom: Cestování v čase je možné i bez paradoxu

Vědecký průlom: Cestování v čase je možné i bez paradoxu
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Lidstvo si již dlouho klade otázku, zda lze cestovat do minulosti a změnit ji, či se přesunout do budoucnosti a vyhnout se jejím následkům. A zatímco praktické provedení takovéto akce je zatím vzdálenou disciplínou, vědci již dokázali, že teoreticky je cestování v čase možné.

Yvonne Pokorná 19. června 2021

Teorie o cestování v čase nejčastěji narážela na časové i jiné paradoxy, které lze velmi jednoduše popsat jako stav, kdy díky cestování v čase reakce zruší akci, která ji vyvolala.

„Řekněme, že jste cestovali v čase ve snaze zabránit pacientu nula s covidem, aby se nakazil virem,” vysvětluje Dr. Fabio Costa z Queenslandské univerzity. „Pokud by se vám to podařilo, eliminovalo by to vaši motivaci, abyste se vrátili a zastavili pandemii.“ V zásadě by to znamenalo, že můžete cestovat časem, ale nelze podniknout žádné kroky, které by mohly způsobit paradox. Mělo se tedy za to, že cestování v čase je bez paradoxu nemožné.

Fabio Costa spolu se svým studentem Germainem Tobarem však přišli s matematickým modelem, který dokazuje, že to možné je.

Thumbnail # Cestování časem je možné, ale nikdo ho nepřežije, tvrdí uznávaný fyzik
Mohlo by Vás zajímat:

Cestování časem je možné, ale nikdo ho nepřežije, tvrdí uznávaný fyzik

Sjednocení teorií

Einsteinova obecná teorie relativity předpovídá existenci časových smyček, uvnitř kterých se události věčně opakují. Událost sama o sobě může být v minulosti i budoucnosti.  To ale naprosto odporuje systémové dynamice. Podle současné vědy nemohou obě teorie platit současně.

Tímto rozporem si Germain Tobar řadu let lámal hlavu, stejně jako hledal odpověď na otázku, zda je cestování v čase matematicky možné. Odpověď by se podle něj mohla skrývat v jednotné teorii – teorii, která sladí tradiční dynamiku s Einsteinovou teorií relativity.

Ve své studii tvrdí, že našli způsob, jak „srovnat čísla“. Podle Dr. Costy by tyto výpočty mohly pro vědu znamenat velký zlom. „Matematika ověřuje – a výsledky jsou sci-fi,“ říká Costa.

Thumbnail # Vědec tvrdí, že cestování časem je možné, má i matematický model stroje času
Mohlo by Vás zajímat:

Vědec tvrdí, že cestování časem je možné, má i matematický model stroje času

Vesmír se přizpůsobí

I když je matematika tohoto výzkumu poměrně složitá, ukazuje na velmi zásadní možnost – cestování v čase bez paradoxu vyplývajícího z některé z akcí. Ve své studii, kterou publikovali v akademickém žurnálu Classical and Quantum Gravity, vědci tvrdí, že je možné, „aby se události logicky shodovaly s jakoukoli akcí“, kterou cestující časem provede v minulosti nebo v budoucnosti.

Tobar uvádí příklad: „V případě koronavirového pacienta nula můžete zkusit zabránit jeho infikování, ale tím byste chytili virus vy a stali se pacientem nula, nebo by to udělal někdo jiný.

Bez ohledu na to, co jste udělali, „hlavní události by se kolem vás jen rekalibrovaly.“ To by znamenalo, že – bez ohledu na naše konání – by došlo k pandemii, což by našemu mladšímu já poskytlo motivaci vrátit se a zastavit ji.

Tobar tvrdí, že nehledě na to, jak moc se člověk snaží vytvořit paradox, události se „vždy přizpůsobí“, aby nedocházelo k nekonzistenci ve vesmíru. „Rozsah matematických procesů, které jsme objevili, ukazuje, že cestování časem s možností svobodné vůle je v našem vesmíru logicky možné bez jakéhokoli paradoxu,“ uzavírá vědec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu