Americký vědec Dave Whitlock se čistí sprejem, který obsahuje přátelskou bakterii.

Americký vědec Dave Whitlock se čistí sprejem, který obsahuje přátelskou bakterii. | zdroj: betaboston.com


Vědec se už 15 let nesprchuje, přesto je čistý. Jeho potem se živí bakterie

TÉMATA: extra nápady | zdraví | kosmetika

user-avatar

Markéta Oderská

27. 10. 2015 | 08:30

Ve snaze dokázat, že to lidé s čistotou přehánějí, se americký vědec Dave Whitlock už dobrých 15 let nekoupe ani nesprchuje. Místo toho se stříká speciálním sprejem, který obsahuje živou bakterii. Ta mu prý čistí kůži a přispívá k jeho zdraví.

David Whitlock, povoláním chemický inženýr, tvrdí, že neexistuje žádný důkaz, který by potvrdil naše všeobecně sdílené přesvědčení o tom, že koupele jsou nezbytné pro to, abychom byli zdraví. „Nikdo neprováděl žádné klinické testy na lidech, kteří se každý den sprchují,“ upozornil. On sám se nesprchuje už 15 let a jeho tělo tím nijak netrpí, ba právě naopak. Mýdla a šampony obsahují chemikálie, které odstraňují z lidské kůže i živé bakterie, jež jsou vůči naší kůži přátelské a udržují ji čistou. Živí se totiž lidským potem a mastnotou na kůži a přeměňují čpavek a močovinu z potu na oxid dusnatý, který našemu tělu velmi prospívá. Molekuly tohoto oxidu mimo jiné rozšiřují cévy, pomáhají regulovat krevní tlak a příznivě ovlivňují též erekci. Ne náhodou jej časopis Science v roce 1992 vyhlásil molekulou roku a badatelé, kteří jako první demonstrovali jeho účinky, získali v roce 1998 Nobelovu cenu. Ukázalo se, že mikrobiom (kožní mikroflóra) pracuje jako bilion uzlů v síťovém rozvaděči a upravuje trávení, imunitní reakce a dokonce i náladu a stres. 

Sprej s bakterií

Pro tyto a další zdravotní účinky vynalezl David Whitlock sprej s bakterii pod jménem Mother Dirt Mist a pomohl založit společnost AOBiome, která jej začala vyrábět a nabízet na trh.

„Jde to dost proti existujícím konvencím o tom, co to znamená být čistý a zdravý,“ připouští generální manažerka společnosti Jasmina Aganovicová. „Pleteme si čistotu se sterilitou,“ poukazuje. „Odstranili jsme špínu z našeho života. Už netrávíme tolik času venku jak dříve, dokonce i coby malé děti,“ poznamenává.

Mýdlem se zbavujeme špíny, ale též prospěšných bakterií.

Sprej Mother Dirt (Mateřská špína), jak se produkt nazývá, má spotřebitelům umožnit opět navázat s přátelskou bakterií spojení. Roztok je bez zápachu a připomíná vodu. Stačí se jím dvakrát denně pošplíchat a není se pak třeba mýt. Pro ty, kteří se však bez vodní lázně z nějakých důvodů neobejdou, firma AOBiome nabízí také sprchový gel a mýdlo s obsahem této bakterie. Někteří z těch, co produkt již na sobě vyzkoušeli, tvrdí, že se nyní obejdou bez deodorantu a že se rovněž zbavili akné či ekzémů.

 

user-avatar

Markéta Oderská

27. 10. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu