válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědec se už 15 let nesprchuje, přesto je čistý. Jeho potem se živí bakterie

Vědec se už 15 let nesprchuje, přesto je čistý. Jeho potem se živí bakterie
Zdroj: betaboston.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ve snaze dokázat, že to lidé s čistotou přehánějí, se americký vědec Dave Whitlock už dobrých 15 let nekoupe ani nesprchuje. Místo toho se stříká speciálním sprejem, který obsahuje živou bakterii. Ta mu prý čistí kůži a přispívá k jeho zdraví.

Markéta Oderská 27. října 2015

David Whitlock, povoláním chemický inženýr, tvrdí, že neexistuje žádný důkaz, který by potvrdil naše všeobecně sdílené přesvědčení o tom, že koupele jsou nezbytné pro to, abychom byli zdraví. „Nikdo neprováděl žádné klinické testy na lidech, kteří se každý den sprchují,“ upozornil. On sám se nesprchuje už 15 let a jeho tělo tím nijak netrpí, ba právě naopak. Mýdla a šampony obsahují chemikálie, které odstraňují z lidské kůže i živé bakterie, jež jsou vůči naší kůži přátelské a udržují ji čistou. Živí se totiž lidským potem a mastnotou na kůži a přeměňují čpavek a močovinu z potu na oxid dusnatý, který našemu tělu velmi prospívá. Molekuly tohoto oxidu mimo jiné rozšiřují cévy, pomáhají regulovat krevní tlak a příznivě ovlivňují též erekci. Ne náhodou jej časopis Science v roce 1992 vyhlásil molekulou roku a badatelé, kteří jako první demonstrovali jeho účinky, získali v roce 1998 Nobelovu cenu. Ukázalo se, že mikrobiom (kožní mikroflóra) pracuje jako bilion uzlů v síťovém rozvaděči a upravuje trávení, imunitní reakce a dokonce i náladu a stres.

Sprej s bakterií

Sprej s bakterií

Pro tyto a další zdravotní účinky vynalezl David Whitlock sprej s bakterii pod jménem Mother Dirt Mist a pomohl založit společnost AOBiome, která jej začala vyrábět a nabízet na trh.

„Jde to dost proti existujícím konvencím o tom, co to znamená být čistý a zdravý,“ připouští generální manažerka společnosti Jasmina Aganovicová. „Pleteme si čistotu se sterilitou,“ poukazuje. „Odstranili jsme špínu z našeho života. Už netrávíme tolik času venku jak dříve, dokonce i coby malé děti,“ poznamenává.

Mýdlem se zbavujeme špíny, ale též prospěšných bakterií.

Mýdlem se zbavujeme špíny, ale též prospěšných bakterií.

Sprej Mother Dirt (Mateřská špína), jak se produkt nazývá, má spotřebitelům umožnit opět navázat s přátelskou bakterií spojení. Roztok je bez zápachu a připomíná vodu. Stačí se jím dvakrát denně pošplíchat a není se pak třeba mýt. Pro ty, kteří se však bez vodní lázně z nějakých důvodů neobejdou, firma AOBiome nabízí také sprchový gel a mýdlo s obsahem této bakterie. Někteří z těch, co produkt již na sobě vyzkoušeli, tvrdí, že se nyní obejdou bez deodorantu a že se rovněž zbavili akné či ekzémů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu