válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědec se domnívá, že mimozemšťané shromažďují hvězdy kvůli energii

Vědec se domnívá, že mimozemšťané shromažďují hvězdy kvůli energii
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Zatímco my se zde hádáme, jestli dostavět či nedostavět Temelín, někde na druhém konci vesmíru se mohou mimozemšťané dohadovat, zda energeticky využijí tu či onu hvězdu. A může to pro ně být poměrně jednoduchá záležitost. Tak to alespoň vidí kosmolog a astrofyzik Dan Hooper.

Tomáš Chalupa 14. července 2018

V podstatě představuje koncept těžení hvězd. Vychází z populárního konceptu Dysonosféry, tedy umělé konstrukce kolem hvězd. Ta by v tomto případě byla cosi jako elektrárna. Ale to není všechno, Hooper se domnívá, že ona struktura používá tuto energii k tomu, aby onu hvězdu táhla nebo přesouvala na dané místo ve vesmíru, které bude blíže civilizaci, jež chce onu energii využívat. Zní to šíleně? Ano, jistě, ale opět se zde bavíme o extrémně vyspělých civilizacích, které existují sta tisíce let. Jaké jsou jejich technické možnosti, nelze vůbec predikovat.

Co by takové schopnosti mimozemšťanům umožňovaly? Je to skvělá strategie, jak se pohybovat nekonečnými vzdálenostmi vesmíru. Bylo by možné takto kolonizovat i vzdálené galaxie, protože k dispozici by byla energie hvězd, která je ohromná a prakticky nevyčerpatelná. Může to být i jediná možnost, jak dlouhodobě přežít. Hooper upozorňuje, že vesmír se rozpíná a tempo rozpínání se stále zrychluje. Pro civilizace existující miliony let to může znamenat, že na jejich obloze se hvězdy začnou vzdalovat a mizet. Pokud je možné je ale přitáhnout zpět nebo s jejich pomocí putovat do vzdálených koutů galaxie, může být problém vyřešen.

Bylo by možné něco takového spatřit i ze Země? Podle Hoopera je to možné. Jednoduše bychom viděli hvězdy, které se pohybují rychleji, než by podle fyzikálních zákonů měly. A stejně tak bychom viděli jen prázdná místa na pozicích, kde by se měly nacházet hvězdy. Jakoby se ztrácely neznámo kam. To, že nic z toho prozatím nepozorujeme, podle Hoopera neznamená, že se to neděje. Vesmír je přece tak veliký a my z něj stále vidíme jen zlomek.

Další články

Zavří­t reklamu