válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědcům se podařilo komunikovat se spáči, kteří zažívali lucidní snění

Vědcům se podařilo komunikovat se spáči, kteří zažívali lucidní snění
Zdroj: Pexels

Pojmem lucidní snění označujeme stav, kdy si je spící člověk vědom toho, že spí, a je schopen ovlivňovat své sny. Podle studie z roku 2016 je tohoto "probuzení ve snu" schopno dosáhnout až 23 % spáčů. Ve své nejnovější studii se na fenomén zaměřil mezinárodní tým vědců.

Simona Knotkova 28. února 2021

Experiment provedly čtyři nezávislé laboratorní skupiny v USA, Německu, Francii a Nizozemsku. Každý účastník studie měl na sobě elektrody, které měřily jeho mozkovou činnost, činnost svalů a sledovaly pohyb očí. Když se spáč dostal do fáze REM, ve které nejčastěji dochází k výskytu lucidního snění, badatelé s ním začali komunikovat pomocí předem nacvičených signálů v podobě blikajícího světla, pípání nebo poklepání na část těla. Vedle toho byly snílkovi pokládány otázky, na které měl odpovídat pohybem očí nebo pohybem tváře, což zaznamenávaly právě připojené elektrody.

Thumbnail # Chcete zažít lucidní snění? Vědci objevili nejspolehlivější metodu
Mohlo by Vás zajímat:

Chcete zažít lucidní snění? Vědci objevili nejspolehlivější metodu

I když bylo obtížné přivodit lucidní snění v laboratorních podmínkách, u 6 z 36 případů skutečně došlo ke komunikaci mezi spícím člověkem a bdělými vědci. Autoři studie, která vyšla v žurnále Current Biology, považují tento výsledek za úspěch.

„Normálně byste očekávali, že pokud se pokusíte navázat hovor s někým, kdo spí, neodpoví vám. I když jsme doufali v příznivý výsledek, stejně jsme nemohli uvěřit tomu, když některý z účastníků poprvé odpověděl na naši otázku,“ říká vedoucí práce Karen Konkoly, kognitivní neurovědkyně z Northwestern University v Illinoisu.

Thumbnail # Sny jsou pokračováním našeho každodenního života, odhalila rozsáhlá studie
Mohlo by Vás zajímat:

Sny jsou pokračováním našeho každodenního života, odhalila rozsáhlá studie

Závěry studie chválí také další vědci napříč světovými univerzitami. „Taková obousměrná komunikace – zvenčí dovnitř snu a naopak – zní jako něco ze sci-fi. Vzhledem k tomu, jak náročné je vyvolat v laboratoři lucidní snění a že studii provedly čtyři na sobě nezávislé laboratorní skupiny, je úsilí vědců pozoruhodné,“ říká například Pilleriin Sikka, neuroložka ze švédského Skövde.

Pomocí metod aplikovaných v experimentu bychom mohli vytvářet doslova sny na míru, a díky nim se tak lépe učit nebo se snadněji vypořádávat s prodělanými traumaty. Podle Roberta Stickgolda, harvardského profesora psychologie a ředitele spánkového střediska, je nová studie průkopnická.

Thumbnail # Nedostatek spánku způsobuje, že mozek začne sám sebe požírat
Mohlo by Vás zajímat:

Nedostatek spánku způsobuje, že mozek začne sám sebe požírat

„Retrospektivní povaha snů je výzvou k jejich studiu. Oboustranná komunikace v reálném čase mezi vědci a lucidními snílky ponořenými ve fázi REM nám nabízí nový a vzrušující pohled na studium snů a snění. Stále ovšem není jasné, jak snadno lze tyto počáteční poznatky promítnout do reálného života, ani nám to nezodpovídá složitější otázky ohledně povahy a funkce snů,“ uvedl vědec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu