Tříkilometrová trhlina v Arizoně se stále zvětšuje a navíc zdaleka není jediná | zdroj: youtube.com


Vědci zveřejnili záběry obří trhliny, která se otevřela v Arizoně

TÉMATA: trhliny | díry | arizona

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 02. 2017 | 08:00

V Arizonské poušti se vytvořila tříkilometrová trhlina. Vědci ji nafilmovali z vrtulníků a záběry zveřejnili. Podle predikcí se bude trhlina dále zvětšovat.

V nejširším místě má trhlina tři metry. Trhlinu odhalil už v roce 2014 geolog John Cook pouze na základě studia snímků z programu Google Earth. Cook se nyní vypravil přímo na místo, aby ověřil, že jeho závěry byly správné. A zjistil, že trhlina se za rok podstatně prodloužila a má také tendenci se rozšiřovat. "Vidíme pouze povrchovou trhlinu. Podzemní část je mnohem delší," říká Cook. Podle měření je trhlina hluboká zhruba devět metrů. 

Co způsobilo tuto trhlinu, se zatím neví. Podle Cooka za to mohou vydatné a prudké deště z roku 2014 a 2016. Důvodem může být ale také činnost člověka. Pro potřeby zemědělství je odčerpávána velká spousta podzemní vody, což mohlo ve výsledku vést ke kolapsu povrchu a vytvoření trhliny. Podle Arizonské geologické služby se pod povrchem nalézají stovky podobných trhlin. Stačí vydatné deště, které rozmáčí horní vrstvu půdy, ta se propadne a trhlina je na světě. Vědci nyní chtěji sestoupit do trhliny a odebrat vzorky pro další studium.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 02. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu