válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zveřejnili záběry obří trhliny, která se otevřela v Arizoně

V Arizonské poušti se vytvořila tříkilometrová trhlina. Vědci ji nafilmovali z vrtulníků a záběry zveřejnili. Podle predikcí se bude trhlina dále zvětšovat.

Tomáš Chalupa 3. února 2017

V nejširším místě má trhlina tři metry. Trhlinu odhalil už v roce 2014 geolog John Cook pouze na základě studia snímků z programu Google Earth. Cook se nyní vypravil přímo na místo, aby ověřil, že jeho závěry byly správné. A zjistil, že trhlina se za rok podstatně prodloužila a má také tendenci se rozšiřovat. „Vidíme pouze povrchovou trhlinu. Podzemní část je mnohem delší,“ říká Cook. Podle měření je trhlina hluboká zhruba devět metrů.

Co způsobilo tuto trhlinu, se zatím neví. Podle Cooka za to mohou vydatné a prudké deště z roku 2014 a 2016. Důvodem může být ale také činnost člověka. Pro potřeby zemědělství je odčerpávána velká spousta podzemní vody, což mohlo ve výsledku vést ke kolapsu povrchu a vytvoření trhliny. Podle Arizonské geologické služby se pod povrchem nalézají stovky podobných trhlin. Stačí vydatné deště, které rozmáčí horní vrstvu půdy, ta se propadne a trhlina je na světě. Vědci nyní chtěji sestoupit do trhliny a odebrat vzorky pro další studium.

Další články

Zavří­t reklamu