| zdroj: www.sciencechannel.com


Vědci zrekonstruovali starověké zařízení, které mělo chránit Cheopsovu pyramidu před zloději

TÉMATA: archeologie | objevy | starověký egypt | faraoni | pyramidy

user-avatar

Yvonne K.

22. 07. 2016 | 10:30

Starodávné hrobky faraonů v Egyptě jsou pověstné falešnými chodbami, různými léčkami a smrtelnými kletbami, které měly odradit lovce pokladů a vykrádače hrobů. I když mnohé z toho jsou jen mýty, zdá se, že stavitelé pyramid skutečně vytvářeli důmyslnou obranu před zloději. Přední egyptolog Mark Lehner tvrdí, že našel důkaz, že ve Velké pyramidě v Gíze bylo ve starověku instalováno primitivní zařízení, jež mělo chránit hrobku faraona Chufua.

Podle Marka Lehnera bylo toto zařízení navrženo tak, aby bránilo přístupu do panovníkovy pohřební komory.  Poukazuje přitom na drážky vytesané do zdí v místnosti u chodby vedoucí do královy komory, ve kterých mohly být zasazené obrovské žulové desky. Ty měly lupičům zabránit ve vstupu do místnosti. “Tyto drážky a výstupky nejsou dekorativní. Jsou součástí velmi primitivního zařízení,” podotýká Lehner. Rekonstrukce skluzného zařízení

Tento obranný systém přibližuje nová epizoda seriálu Unearthed, kterou nedávno odvysílala internetová televize Science Channel. Zatím se však zdá, že navzdory této obraně se Chufuovu hrobku ubránit nepodařilo. Archeologové našli hrob téměř prázdný, vyjma spousty rozbitého červeného kamene, který býval faraonovým sarkofágem. Podle Lehnera byl hrob vypleněn nedlouho po pádu Staré říše kolem roku 2134 před naším letopočtem. Vstup do královy komory chránily tyto žulové desky, zapuštěné do vyřezaných žlábků.

Někteří egyptologové však stále věří, že Chufuův hrob se skrývá dosud neporušený v samém srdci pyramidální stavby. V pyramidě se totiž nacházejí čtyři malé šachty – dvě vedou z faraonovy komory a dvě z královnina pokoje. Roboti, kteří tyto šachty prozkoumávali, odhalili cosi, co se jeví jako tři vchody s měděnými madly. 

Přední egyptolog a bývalý egyptský ministr památek Zahi Hawass tvrdí, že tyto šachty možná vedou do jiné tajné pohřební místnosti, kde stále leží faraonovo neporušené tělo. Podle něj byl sarkofág v králově komoře jen léčkou nastraženou na zloděje, aby uvěřili, že nalezli faraonův hrob.

“Já opravdu věřím, že Cheopsův hrob nebyl dosud objeven a že všechny ty tři místnosti měly oklamat zloděje. Chufuovy poklady se stále ukrývají uvnitř Velké pyramidy,” uvedl Hawass v roce 2013 pro magazín Live Science. Vědci skenují pyramidy v Gíze.

V současné době je nitro Velké pyramidy prohledáváno a skenováno s pomocí nejmodernějších technologií. Loni se odborníkům podařilo v základně pyramidy detekovat tři kameny vykazující vyšší teploty než jiné. To je přivedlo k domněnce, že se uvnitř pyramidy skrývá nějaká tajná místnost, která teprve čeká na své objevení.

user-avatar

Yvonne K.

22. 07. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu