Zélandie je kontinent ukrytý pod hladinou moře, vědci z něj sbírali vzorky.

Zélandie je kontinent ukrytý pod hladinou moře, vědci z něj sbírali vzorky. | zdroj: atlasobscura.com


Vědci znovu potvrdili existenci Zélandie - devátého kontinentu

TÉMATA: kontinenty | geologie | zélandia

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 10. 2017 | 12:00

V únoru vědci znovu potvrdili, že pod oceánem se nachází celý kontinent, který je pojmenován Zélandie. Jeho jediná suchozemská část se nachází na Novém Zélandě.

Kontinent má zhruba rozlohu Indie a je z 94 procent pod hladinou moře. Jeho průzkum byl zatím velmi omezený, proto se o tomto kontinentu také mnoho neví. To se změnilo poté, co proběhla velká devítitýdenní expedice Národní vědecké nadace (National Science Foundation), která vrtala na dně moře a pořizovala vzorky hornin Zélandie.

Vědci takto vytěžili na 2400 metrů krychlových hornin a sedimentů a podrobili je důkladnému rozboru. Zjistili, že velká část Zélandie byla dříve souší, později překryté teplým mělkým mořem. K prvnímu ponoření kontinentu došlo před 80 miliony let, kdy se kontinent oddělil od Austrálie a Antarktidy. Před 30 až 40 miliony let se pak vytvořil tzv. Tichomořský lem neboli Pacifický ohnivý kruh a připnul na sebe mořské dno Zélandie. Nyní mají tedy vědci před sebou náročný úkol dále zkoumat tento rozlehlý podmořský kontinent. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 10. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu