válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci znovu postavili Lilienthalův kluzák, vzlétl před 125 lety

Vědci znovu postavili Lilienthalův kluzák, vzlétl před 125 lety
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Německý vzduchoplavec a letecký průkopník Otto Lilienthal létal na vlastnoručně postaveném stroji před 125 lety. Jeho stroj více než letadlo připomíná křídla nějakého superhrdiny. Lilienthal byl ovšem člověk a nikoliv superhrdina a zemřel při havárii svého létajícího stroje.

Tomáš Chalupa 18. května 2016

Výzkumný tým z německého Aerospace Centre se zajímají o to, jak vlastně takto postavený stroj mohl létat. Vyrobili přesnou repliku a umístili ji do aerodynamického tunelu, aby ji podrobili testům. Chtějí také zjistit, proč přesně Lilienthal havaroval. Jeho osudný let se konal 9. srpna 1869, plachťák se tehdy zřítil z patnáctimetrové výšky. Lilienthal se těžce zranil a zemřel druhý den v nemocnici.

Výzkumy teprve začínají a zatím se nedá mluvit o nějakých konkrétních výsledcích. Místo člověka byla použita figurína, stroj drží v potřebné výšce mechanické rameno. „Naším cílem není jen porozumět prvním pokusům v oblasti letectví, ale také vzdát hold průkopníkům vzduchoplavby,“ říká vedoucí projektu Rolf Henke. Sám Lilienthal zkoumal let ptáků a aerodynamiku letu živých tvorů. Jiné podklady neměl, on sám byl totiž prvním člověkem, který se vznesl do vzduchu na křídlech a nikoliv v balonu. Uskutečnil na 2000 pokusů, ve vzduchu strávil celkem pět hodin, nakonec ho jeho vášeň stála život.

Další články

Zavří­t reklamu