Ať už dokázal zazpívat čtyři oktávy, či ne, nic to nemění na skutečnosti, že Mercury byl jedním z technicky nejzdatnějších zpěváků všech dob.

Ať už dokázal zazpívat čtyři oktávy, či ne, nic to nemění na skutečnosti, že Mercury byl jedním z technicky nejzdatnějších zpěváků všech dob. | zdroj: dailymail.co.uk


Vědci zkoumali tajemství hlasu Freddieho Mercury. Co zjistili?

TÉMATA: hudba | rock | queen | freddie mercury

user-avatar

Simona Knotková

14. 06. 2016 | 17:00

Studie byla zveřejněna v publikaci Logopedics Phoniatrics Vocology. Vědci z Rakouska, České republiky a Švédska pečlivě zkoumali všechny skladby nazpívané zpěvákem a zhlédli několik rozhovorů. Pomocí vysokorychlostní kamery se také podívali do krku jednoho ze zpěvákových imitátorů, aby se pokusili zjistit, jak fungovaly jeho hlasivky. Přečtěte si, co se dověděli.

Freddie Mercury je považován za tenoristu, který dokáže zazpívat více jak čtyři oktávy. Podle studie byl Mercury však přirozeně barytonista a jako tenorista jenom zpíval. Když byl jednou požádán, aby zazpíval  operní duet se zpěvačkou Montserrat Caballé v barytonu, ze strachu, že jej posluchači nepoznají, odmítl. Stejně tak badatelé vyvrátili teorie o čtyřech oktávách. Jeho hlasový rozsah byl prý na dospělého člověka normální.

Frontman Queen měl nicméně dovednost se svým hlasem šikovně zacházet. Zatímco běžně zpěváci zpívají vibrato ve frekvenci 4 až 7 Hz, Mercury to zvládl ve frekvenci 5 až 8 Hz, což mu tolik dodávalo na výjimečnosti.

Připomeňte si zpěvákovo hlasové umění prostřednictvím jedné z nejznámějších písní kapely Queen Don't Stop Me Now.


 

 

 

user-avatar

Simona Knotková

14. 06. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu