válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zkoumají medúzu, co dokáže žít věčně

Turritopsis dohrnii je malý druh medúzy žijící ve Středozemním moři. Má přezdívku nesmrtelná medúza a podle všeho je to označení zcela správné. Dokáže se totiž místo stárnutí navrátit do svého nedospělého věku a tím se vyhnout smrti.

Tomáš Chalupa 24. května 2021

Tato medúza je doposud jediným živočichem, který má tuto pozoruhodnou schopnost a je tak de facto nesmrtelný. Medúza se totiž vyvíjí ve dvou stádiích – polypa a dospělé medúzy. Běžně to chodí tak, že z polypa se vyvine medúza, ta časem zestárne a zemře. Tak to ostatně chodí u všech ostatních živých tvorů. Ale Turritopsis dohrnii dokáže obelstít smrt. Změní se v určité fází života zpět ze stádia medúzy do stádia polypa. Je to, jakoby se člověk v sedmdesáti stal zase batoletem. Jde o proces, kterému se odborně říká transdiferenciace.

Ta u medúzky trvá tři dny. Během ní se z klasické medúzy změní v malinký blob bez chapadel a dalších výrůstků. Je v podstatě jen malá kulička. Geneticky jde o stále stejného tvora, ale výrazně mladšího. Medúza tak dále žije jen v jiném těle. Je v podstatě nesmrtelná, ale přesto samozřejmě může zahynout, když ji spořádá nějaký predátor.

Přesto je tato medúza podle vědců jediným tvorem, který se přiblížil tomu, čemu říkáme nesmrtelnost. Problém je, že celý proces nemůže medúza kontrolovat a děje se například, pokud je poraněná nebo trpí nedostatkem potravy či se změní nepříznivě salinita vody. Vědci se ale domnívají, že za ideálních podmínek může medúza procházet tímto koloběhem prakticky donekonečna. Je zajímavé, že ze třech druhů medúz rodu Turritopsis je pouze druh dohrnii schopen transdiferenciace. Ostatní dva druhy umírají na konci svého života. V tom jsme si na této planetě všichni rovni.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu