Rorýs vydrží ve vzduchu 10 měsíců bez přistání, spí za letu a nalétá miliony kilometrů | zdroj: sciencealert.com


Vědci zjistili, že rorýs obecný umí létat 10 měsíců bez přistání

TÉMATA: zvířata | ptáci | rorýsi

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 11. 2016 | 11:30

Rorýs, tenhle na první pohled obyčejný pták, je doslova ptačím rekordmanem. Vědci díky možnosti sledovat let konkrétních jedinců pomocí malých elektronických cedulek zjistili, že někteří jedinci létali i 10 měsíců v kuse, aniž by vůbec dosedli na zem.

Vědci měli na rorýsy spadeno už dlouho. Měli podezření, že tráví ve vzduchu enormní množství času. Ovšem získaná data překvapila i je. Desetimesíční pobyt ve vzduchu bez přestávky, to nedokáže nikdo jiný v celé živočišné říši. Výzkumný tým z univerzity v Lundu sledoval pomocí elektronických zařízení dva konkrétní jedince a zjistil, že létali 10 měsíců a pak dva měsíce odpočívali na zemi, než znovu vzlétli na další dlouhý pobyt ve vzduchu.

Rorýs žije průměrně 5,5 roku a za tu dobu několikrát přeletí mezi Evropou a Afrikou. Za svůj život urazí miliony kilometrů. A kardinální otázka na závěr: Jak rorýs spí, když neustále letí? Vědci zjistili, že pokud se chce vyspat, jednoduše plachtí v nadmořské výšce 2-3 kilometry. Tento způsob spánku praktikují i jiné druhy ptáků, například fregatky obecné. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 11. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu