válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zjistili, že rorýs obecný umí létat 10 měsíců bez přistání

Rorýs, tenhle na první pohled obyčejný pták, je doslova ptačím rekordmanem. Vědci díky možnosti sledovat let konkrétních jedinců pomocí malých elektronických cedulek zjistili, že někteří jedinci létali i 10 měsíců v kuse, aniž by vůbec dosedli na zem.

Tomáš Chalupa 2. listopadu 2016

Vědci měli na rorýsy spadeno už dlouho. Měli podezření, že tráví ve vzduchu enormní množství času. Ovšem získaná data překvapila i je. Desetimesíční pobyt ve vzduchu bez přestávky, to nedokáže nikdo jiný v celé živočišné říši. Výzkumný tým z univerzity v Lundu sledoval pomocí elektronických zařízení dva konkrétní jedince a zjistil, že létali 10 měsíců a pak dva měsíce odpočívali na zemi, než znovu vzlétli na další dlouhý pobyt ve vzduchu.

Rorýs žije průměrně 5,5 roku a za tu dobu několikrát přeletí mezi Evropou a Afrikou. Za svůj život urazí miliony kilometrů. A kardinální otázka na závěr: Jak rorýs spí, když neustále letí? Vědci zjistili, že pokud se chce vyspat, jednoduše plachtí v nadmořské výšce 2-3 kilometry. Tento způsob spánku praktikují i jiné druhy ptáků, například fregatky obecné.

Další články

Zavří­t reklamu