Jupiter je podle astronomů nejstarší planeta sluneční soustavy

Jupiter je podle astronomů nejstarší planeta sluneční soustavy | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci zjistili, že nejstarší planetou sluneční soustavy je Jupiter

TÉMATA: jupiter | vesmír | planety

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 06. 2017 | 12:00

Jupiter byl znám už ve starověku, jeho pozorováním se pak v 17. století zabýval Galileo Galilei pomocí svého vlastního dalekohledu. Planeta, která lidstvo fascinovala odnepaměti, je podle vědců vůbec nejstarší planetou naší sluneční soustavy.

K Jupiteru směřovala celá řada sond. Pioneer 10 a 11, Voyager 1 a 2 k Jupiteru mířily v 70. letech a od té doby jich přilétlo k této planetě ještě několik dalších. Lidé už dnes o této planetě vědí opravdu hodně. Jedna věc ale nebyla až do nedávné doby jasná – kdy vlastně Jupiter vznikl?

Podle vědců se Jupiter narodil nebo lépe řečeno zformoval 1 až 10 milionů po vzniku Slunce. Vědecký tým z Münsterské univerzity nyní tento odhad zpřesnil. Jupiter vznikl 3 až 4 miliony let po zformování základů sluneční soustavy. Je tak nejstarší planetou obíhající kolem Slunce. Podařilo se to zjistit nikoliv studiem vzorků Jupiteru samotného (žádné nemáme), ale asteroidů, které se oddělily z jeho měsíců. 

Jupiter se zformoval poměrně velmi rychle a svým prstencem vytvořil účinnou bariéru mezi transportem materiálu dovnitř a vně sluneční soustavy. Díky tomu není v soustavě žádná "superzemě", tedy planeta větší, než je Země (nepočítají se plynné planety, ale jen ty s pevným jádrem). Naopak sám Jupiter má díky tomu 69 vlastních měsíců, které vznikly právě z hmoty prolétající kolem něj. Nyní tedy máme jistotu, že je to právě tato planeta, která v naší soustavě vznikla jako první. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 06. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu