Sedmiletý výzkum potvrdil vědecké domněnky o existenci více druhů.

Sedmiletý výzkum potvrdil vědecké domněnky o existenci více druhů. | zdroj: gizmodo.com


Vědci zjistili, že neexistuje jeden druh žirafy, ale čtyři

TÉMATA: zvířata

user-avatar

Simona Knotková

19. 04. 2017 | 10:00

Organizace Giraffe Conservation Foundation se sídlem v Namibii společně s německými biology vytvořila první kompletní genetickou analýzu žiraf. Její závěr přepisuje učebnice biologie.

Ještě donedávna byla žirafa považována za jeden druh s devíti uznávanými poddruhy, které už v roce 1758 z části popsal přírodověd Carl Linné. Sedm let trvající bádání, v němž vědci zkoumali 190 vzorků tkání z těchto poddruhů, ale vše změnilo.

Jeho závěrem je, že ve skutečnosti existují čtyři druhy. Mezi zástupci těchto kategorií jsou rozdíly srovnatelné například s ledním medvědem a hnědým medvědem.

"Jednoznačně to bylo překvapení. K oddělení žiraf do čtyř druhů došlo už před dvěma miliony let, což je obrovská doba. Je to daleko víc, než jsme očekávali," sdělil spoluzakladatel Giraffe Conservation Foundation a hlavní autor studie Julian Fennessy.

Se svým týmem objevil tyto čtyři druhy: žirafa severní, žirafa jižní, žirafa masajská a žirafa síťovaná. Nejméně tři z nich jsou ohroženými druhy. V divočině se kupříkladu nachází už jenom přes čtyři tisíce zástupců žirafy severní.

"Už roky jsme poukazovali na to, že zvířata jsou odlišná. Pokud nám jde o zachování biodiverzity, bude nejlepší, když je necháme žít odděleně. Objev existence čtyř druhů je jenom důvodem navíc," uzavírá Fennessy.

témata

user-avatar

Simona Knotková

19. 04. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu