válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zjistili, že hrob Ježíše Krista je mnohem starší, než se doposud myslelo

Vědci zjistili, že hrob Ježíše Krista je mnohem starší, než se doposud myslelo
Zdroj: sciencealert.com

Analýzou zbytků pískovcového hrobu v jeskyni v Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě se došlo k datu 345 našeho letopočtu. Stáří hrobu je tak zhruba 1700 let, což je více, než se doposud myslelo.

Tomáš Chalupa 4. prosince 2017

Předchozí analýzy a archeologické výzkumy datovaly hrob někam do období křižáckých výprav, tedy zhruba před 1000 lety. Dodnes se věří, že na tomto místě byl Ježíš Kristus ukřižován, pohřben a také vstal z mrtvých. Vědci jsou přesvědčeni, že s hrobem nikdo nehýbal.

V Bibli se píše, že Ježíš zemřel mezi lety 30-33, Římané pak našli jeho hrob a začali ho považovat za posvátné místo v roce 326. Souvisí to s tím, že císař Konstantin I. Veliký přijal křest a uznal křesťanství jako oficiální náboženství Říma.

Původní hrob však byl časem zničen a byl znovu celý vybudován v roce 1009. Někteří vědci pochybují, že Chrám Božího hrobu stojí na tom samém místě, které v roce 326 objevili Římané. Je dodnes nemožné archeologickými metodami dokázat, že toto místo je skutečně hrobem Ježíše Krista, nicméně jako takový je akceptován širokou veřejností. Ostatně hrob byl loni otevřen pro veřejnost poprvé ve své historii, takže by bylo asi velmi problematické sdělit lidem, že nejde o hrob Ježíše Krista. Jen jeho renovace stála 4 miliony dolarů a trvala bezmála devět měsíců. „Nemáme absolutní jistotu, že Chrám Božího hrobu je místem, kde leží hrob Ježíše Krista, ale nemáme žádné jiné místo, o kterém by se to se vší vážností dalo říct,“ říká k tomu jeruzalémský městský archeolog Dan Bahat.

Další články

Zavří­t reklamu