Plast se rozkládá stovky let. Látky obsažené v housenkách zavíječe voskového by mohly tento proces výrazně urychlit.

Plast se rozkládá stovky let. Látky obsažené v housenkách zavíječe voskového by mohly tento proces výrazně urychlit. | zdroj: sciencealert.com


Vědci zjistili, že housenky dokážou rozkládat plast

TÉMATA: životní prostředí | ekologie | hmyz

user-avatar

Simona Knotková

3. 08. 2017 | 11:30

Housenka zavíječe voskového dokáže strávit polyethylen. Vyplývá to ze studie Institutu biomedicíny a biotechnologie ve španělské Kantábrii.

Na utajenou vlastnost housenek zavíječe voskového přišla náhodou zaměstnankyně španělského institutu Federica Bertocchini.

Tento motýl je známý jako škůdce ve včelích úlech. Bertocchini je jednoho dne odstraňovala a nechala je ležet v plastových sáčcích vedle úlu. Později si všimla, že housenky do nich prokousaly díru a utekly.

V následujícím experimentu dali badatelé dohromady sto housenek. Za polovinu dne rozkousaly devadesát dva miligramů plastu. Vědci se domnívají, že plast larvy odbourávají stejnými enzymy, jakými tráví včelí vosk. Po jejich "hostině" zbyly stopy ethylenglykolu, který značí právě rozpad polyethylenu.  

Výzkumníci se nyní budou snažit synteticky vyrobit látku, která plast rozkládá. Rozmnožení zavíječe by totiž mohlo představovat nebezpečí pro včely.

user-avatar

Simona Knotková

3. 08. 2017 | 11:30

Zavří­t reklamu