válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zjistili, proč mají kosatky menopauzu

Vědci zjistili, proč mají kosatky menopauzu
Zdroj: Wikimedia Commons

Menopauza je jev, se kterým se nesetkáváme pouze u lidských žen, ale také u kosatek a některých druhů velryb. Vědci nikdy přesně nechápali, proč u těchto tvorů vlastně menopauza existuje. Teď možná mají vysvětlení díky vědeckému výzkumu.

Tomáš Chalupa 8. listopadu 2021

Vědci z Univerzity v Exeteru tvrdí, že za vším je konflikt mezi kosatčími matkami a dcerami. Pokud kosatka má sama potomky, kteří mají své potomky, to znamená, že se stane babičkou, spustí se jí menopauza. Jde o to, že pokud by se jí v tomto pokročilém věku narodilo mládě, muselo by soupeřit s mláďaty – vnoučaty. V moři je omezené množství potravy a tato mláďata narozená kosatkám – babičkám by se většinou nedožila dospělosti. Přiroda to tedy zařídila tak, že reprodukci starých kosatek jednoduše zabránila menopauzou. Úmrtnost mláďat kosatek, které se narodily babičkám, je 1,7 krát vyšší než u mláďat kosatek-dcer.

Dalším důvodem je, že kosatky jsou sexuálně aktivní jen mezi 15. až 30. rokem života, ovšem běžně se dožívají i devadesáti let. Jejich společnost je strukturovaná a je matriarchální. Hejna kosatek vedou právě nejstarší matky. Pokud by měly znovu rodit, nemohly by se věnovat své vůdčí úloze. U starších matek je také vyvinuto silněji sociální cítění, kdy jsou zvyklé dělit se o potravu se všemi svými potomky, tedy i s vnoučaty. Pochopitelně na její vlastní potomky zbývá o to méně potravy. Naopak mladé matky toto sociální cítění nemají a krmí výhradně své vlastní děti. Ty tak mají celkově větší přísun potravy. Všechny tyto faktory vedly v evolučním procesu k tomu, že u kosatek se vyvinula menopauza.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu