válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zjistili, jak vypadaly pravěké květy

Vědci zjistili, jak vypadaly pravěké květy
Zdroj: smithsonianmag.com

Jak vypadaly první květy v pravěku? Zajímavá otázka, na kterou není lehké odpovědět. Původní květy, tedy nikoliv rostliny, ale skutečně pouze květy, se prakticky nedochovaly. Vědci tak mohou pouze spekulovat, jak květy v pravěku vypadaly.

Tomáš Chalupa 16. srpna 2017

Před 140 miliony let vládli na Zemi dinosauři a příroda byla plná zeleně. Většina rostlin té doby květy měla. Ale jak vypadaly?

Nejstarší dochovaný květ je starý 130 milionů let. Vypadá velmi podobně jako květ magnolie. Vědci jsou si ale jistí, že květy existovaly ještě minimálně deset milionů let předtím. A tady už žádné nálezy k dispozici nemají.

„Nevíme téměř nic o tom, jak probíhala evoluce rostlin. Je to přitom velmi důležité pro pochopení role rostlin v tehdejším ekosystému Země a pro to, jakou roli hrají dnes,“ říká botanik Hervé Sauquet. Místo hledání prastarých fosilií proto zvolil jinou metodu. Analýzou DNA současných rostlin se snaží s kolegy vytvořit model prapůvodního květu. Pomocí počítačového programu testovali miliony možných tvarů a barev. Hledali jakýsi prapůvodní květ, ze kterého evolucí postupně vznikly všechny další, včetně těch dnešních. Jistě, je to velmi spekulativní metoda, ale přinesla ovoce, tedy vlastně květ.

Je jím model květu, jaký vidíte na obrázku. Tedy bílý květ s okvětními lístky, pestíky a tyčinkami. Vlastně nevypadá nijak zvláštně, ale podle vědců je právě toto nejpravděpodobnější podoba původního pravěkého květu. Samozřejmě je to vše jen tak trochu vědecká hra, byť dělaná poctivě a s použitím veškerých dostupných dat. Dokud se takový květ nenajde jako fosilie, jistotu mít bohužel nebudeme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu