válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zaznamenali obří vesmírnou explozi, došlo k ní před miliardami let

Vědci zaznamenali obří vesmírnou explozi, došlo k ní před miliardami let
Zdroj: messagetoeagle.com

Jmenuje se PS1-10adi a je to exploze. Tedy hodně masivní exploze, kterou zaznamenal mezinárodní tým astronomů za použití teleskopu La Palma na Havaji. Vesmírný výbuch byl silnější než rozpad černé díry.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2017

Co by mohl výbuch být, respektive jaký by mohl mít původ? Podle vědců jsou ve hře jen dva scénáře. Buď šlo o explozi ohromné supermasivní hvězdy, stokrát větší než naše Slunce, která se změnila v supernovu, nebo šlo o menší hvězdu rozervanou gravitačními silami, které se vyskytují poblíž černých děr.

K explozi došlo před 2,4 miliardami let. Vzdálenost byla ohromná, proto byla exploze zaznamenána až po takto dlouhé době. Světlo k nám takto dlouho letělo z hlubin vesmíru. „Data, která jsme shromáždili, ukazují, že nejde o zase tak neobvyklý jev a vystavuje to výzvě naše vědomosti o tom, jak vlastně hvězdy explodují,“ říká dr. Cosimo Inserra z univerzity v Southamptonu. Jinými slovy, to, co se nám zdá nyní velmi neobvyklé, je ve skutečnosti ve vesmírném měřítku poměrně běžné.

Vědci se zatím kloní k názoru, že šlo o explozi způsobenou černou dírou. Pokud by šlo o explozi supernovy, bylo by to opravdu mimořádné. „Pokud to byla skutečně exploze supernovy, pak její projevy byly mnohem extrémnější, než jsme kdy dříve pozorovali,“ říká Erkki Kankare z univerzity v Belfastu. Vesmír nám tak stále znovu ukazuje, že se o něm máme ještě hodně co učit.

Další články

Zavří­t reklamu