válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci zase pátrají v Loch Nessu, chtějí vzorky DNA tamního monstra

Vědci zase pátrají v Loch Nessu, chtějí vzorky DNA tamního monstra
Zdroj: livescience.com

Mezinárodní tým pod vedením Novozélanďana Neila Gemmela se pustil do nového projektu na skotském jezeře Loch Ness. Pokud v něm žije nějaký neznámý tvor, pak jediná cesta, jak ho objevit, je přes vzorky DNA. A právě na ně se chce profesor Gemmel zaměřit.

Tomáš Chalupa 19. června 2018

Je potřeba říct, že Gemmel není žádným přívržencem mýtů kolem známé lochnesky, v její existenci podle svých slov nevěří. Ale ani to prý nebrání tomu, aby se po důkazech po ní pátralo. Navíc jeho mise má ještě jeden cíl, chce popularizovat vědu a vědecké postupy ukázat široké veřejnosti a také svým dětem.

Kým by měla vlastně legendární lochneska být? Nejčastěji se mluví o plesiosaurovi, tedy druhu vodního ještěra, jimiž se to v druhohorních mořích jen hemžilo. Střízlivější odhady mluví o obřím jeseteru nebo dokonce sumci. Všechny dosavadní informace o lochnesce stojí pouze na vizuálních pozorováních podivných předmětů, rozmazaných fotkách nebo dokonce padělcích. Nikdo zatím nepřišel s ničím, co by z vědeckého hlediska naznačovalo, že v jezeře Loch Ness se nějaký podobný tvor vůbec nachází.

Gemmel vychází z předpokladu, že každé vodní zvíře za sebou zanechává DNA, kterou „trousí“ přímo do vody. Pokud se tedy odeberou vzorky vody a provede se její rozbor, dříve nebo později by se na cizí DNA mělo přijít. A to by v podstatě byl velmi pádný důkaz, že v jezeře žije něco neobvyklého. Šance je však velmi malá. Jezero je vůbec to poslední místo, kde by mohl takový plesiosaurus žít, a to z mnoha důvodů. „Najít nějakého takového tvora je stejné jako najít růžového jednorožce,“ myslí si profesor genetiky Philip Thompsen. S ním v podstatě souhlasí i Gemmel.

„Myslím, že najdeme mnoho nového. Ale také se domnívám, že nenajdeme nic, co by podporovalo mýtus o existenci příšery,“ říká Gemmel. Podle něj by se mohlo podařit i tak objevit nové živočišné druhy. V nedávné době se v jezeře našly tři druhy pstruhů. Metodou DNA se podařilo také v mořích obejvit celkem 44 druhů žraloků, což z tohoto způsobu dělá daleko nejúčinnější metodu hledání nových podmořských tvorů.

Ať už tento výzkum dopadne jakkoliv, lidé budou i dál věřit v existenci lochnesky a stejně tak po ní budou stále pátrat v temných vodách jezera. Mýtus o tomto vodním tvoru už je natolik silný, že jej nelze prakticky vědeckými metodami vyvrátit. Potvrdit, že něco neexistuje, je totiž vždy těžší než hledat důkazy, že něco existuje. Nakonec se zase objeví nová fotka, nové svědectví nebo podivný sonarový obraz, který celý příběh vrátí zase zpět na začátek.

Další články

Zavří­t reklamu