Kámen Cochno bude znovu vytažen ze země, aby vědci rozluštili rytiny na jeho povrchu.

Kámen Cochno bude znovu vytažen ze země, aby vědci rozluštili rytiny na jeho povrchu. | zdroj: dailymail.co.uk


Vědci začínají znovu s průzkumem tajemného kamene Cochno

TÉMATA: archeologie | nálezy | kameny | skotsko | pravěk

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 09. 2016 | 10:00

Kámen Cochno byl nalezen ve Skotsku už v roce 1887, v roce 1965 byl ale uložen zpět do země, protože hrozilo, že bude poškozen vandaly. Jeho výzkum se nyní znovu rozbíhá. Vědce zajímají zejména rytiny na jeho povrchu.

Kámen byl kdysi nalezen na okraji pozemku jedné farmy. Jeho stáří se datuje na 5000 let, tedy sahá někam do doby kamenné. Ve Velké Británii je považován za jednu z nejdůležitějších dochovaných památek z období neolitu. Jeho rozměry jsou 13x8 metrů, povrch má pokrytý více než 90 zatočenými ornamenty, kterým se říká prsteny a šálky. V kameni je také vyobrazen kříž a noha se čtyřmi prsty.

Protože je kámen zpět pod zemí, vědci používají 3D sonar, aby mohli studovat rytiny na jeho povrchu. "Je to největší kus neolitického umění v Evropě," říká Kenny Brophy z Univerzity v Glasgow. Kámen není v úplně dobrém stavu, protože byl celá desetiletí vystaven vlivům přírody a také vandalům. "Nyní cítíme, že přišel správný čas, a máme vhodné technologie, abychom ho znovu vyhrabali a podívali se, co nového se můžeme dozvědět o jeho historii a lidech, kteří ho vytvořili," dodává Brophy.

Kámen v roce 1889 objevil pastor James Harvey na pozemku farmy v Clydebanku. Tehdy způsobil nález velkou senzaci. Když se začala poblíž stavět obec Faifley, kámen se začal stávat objektem zájmu vandalů. Archeologové začali mít obavy, že lidé začnou do kamene vyrývat vlastní rytiny nebo ho jinak poškozovat. V roce 1965 se archeolog Ludovic Maclellan Mann rozhodl, že ho znovu zahrabe do hlíny, aby se dále nezhoršoval jeho stav. 

Dodnes se přesně neví, co všechny obrazce na kameni znamenají. Někteří myslí, že by to mohlo být primitivní písmo nebo měrné jednotky. Jiní považují obrazce za prvotní umění, znázorňující život a smrt. Nyní se zvažuje, že bude kámen znovu vytažen, zrestaurován a dokonce vystaven na veřejnosti. "Věříme lidem, že když jim vrátíme, co jim patřilo, budou se o kámen starat," uzavírá Brophy. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 09. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu