válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vyvinuli umělý list, který produkuje syntetické palivo

Vědci vyvinuli umělý list, který produkuje syntetické palivo
Zdroj: messagetoeagle.com

Hned dvě mouchy jednou ranou se možná podařilo zabít vědcům z Cambridge. Vymysleli totiž umělý list, který funguje s nulovou uhlíkovou stopou a přitom produkuje umělé palivo.

Tomáš Chalupa 9. ledna 2020

Vědci se inspirovali přírodním procesem fotosyntézy, který přeměňuje CO2 na kyslík. Umělý list přetváří sluneční svit na takzvaný syngas, tedy umělý plyn. List funguje na základě slunečního světla, a to i v situacích, kdy je zataženo, nebo dokonce prší. List nevypouští do atmosféry naprosto žádné zplodiny.

Samotný syngas je směsicí hydrogen monoxidu a oxidu uhličitého a používá se k mnoha různým účelům. Využívat ho lze jako palivo, ale najde uplatnění také při výrobě hnojiv nebo kosmetiky. „O syngasu jste nejspíš nikdy neslyšeli, ale přesto ho konzumujete ve výrobcích, na jejichž výrobu byl použit,“ říká Erwin Reisner, vedoucí projektu.

Cílem projektu je vytvořit ekologicky čistou výrobu této látky, která by mohla jednou nahradit současná fosilní paliva. Navíc, jak už jsme řekli, její využití je podstatně širší. List funguje tak, že pomocí dvou pohlcovačů připomínajících molekuly v listech absorbuje přes den sluneční světlo. To se pak kombinuje s kobaltovým katalyzátorem. Když se list ponoří do vody, jeden z pohlcovačů začne produkovat kyslík, zatímco druhý pomocí chemické reakce produkuje oxid uhličitý a vodík, což je základ syngasu.

Fantastické na tom je, že list pracuje i za minimálního denního světla. „Nejsme omezení světlem, takže list může fungovat v jakékoliv části světa od rána do večera,“ dodává Reisner.

Vše je zatím ve fázi prototypu, nicméně vědci věří, že se jim velmi brzy podaří demonstrovat funkci listu v reálné přírodě. Pokud by byli úspěšní, znamenalo by to další krok k vývoji ekologicky udržitelného paliva. Jestli by ovšem mohlo nahradit současné zdroje, jako je ropa, se dá těžko v tuto chvíli odhadnout.

Další články

Zavří­t reklamu