válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vyvinuli akustický tažný paprsek, dokáže udržet ve vzduchu těleso

Vědci z Bristolské univerzity vůbec poprvé úspěšně vyzkoušeli akustický tažný paprsek, který byl schopen udržet ve vzduchu velmi malé těleso. Otevírají se tím do budoucna velké možnosti jako ze sci-fi filmů.

Tomáš Chalupa 1. února 2018

Zatím se nikdy nepodařilo pouhým zvukovým paprskem udržet ve vzduchu hmotné těleso. Vědělo se, že to je možné, ale dosud se to nezrealizovalo v praxi. Vědci z Bristolu byli první, kteří úspěšně demonstrovali, že síla zvuku udrží ve vzduchu částice.

Vědci se ještě nedávno domnívali, že zvuk může udržet ve vzduchu pouze velmi malé částice. U jakéhokoliv většího tělesa by došlo k rotaci, ztrátě stability a následnému pádu. Vědci proto přišli s novým konceptem připomínajícím tornádo. Zvukové paprsky jsou rozmístěny do kruhu kolem tělesa, zatímco střed „zvukového tornáda“ je zcela tichý. Výsledkem bylo, že těleso sice rotovalo, ale změnou směru zvuku dokázali tuto rotaci usměrňovat. Následně bylo možné těleso stabilizovat. Bylo také možné rozšířit ono tiché jádro tornáda tak, aby bylo možné nechat levitovat i větší předměty.

Vědci použili zvukové vlny o hladině 40kHz, která je extrémně hluboká. Pro lidské ucho je neslyšitelná, ale dokáží jí slyšet například netopýři. Tímto způsobem se podařilo udržet ve vzduchu i dvoucentimetrovou polystyrenovou kuličku.

Vědci se domnívají, že stejným způsobem bude možné v budoucnu zvedat i mnohem větší předměty. Otevírají se tak dveře k vývoji nových zařízení a aplikací na této bázi, což může vést k velmi zajímavým výsledkům.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu