Vědci vynalezli superdřevo, je tvrdší než ocel.

Vědci vynalezli superdřevo, je tvrdší než ocel. | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci vytvořili ze dřeva materiál pevnější než ocel

TÉMATA: vynálezy | věda

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 02. 2018 | 09:00

Odborníci z univerzity v Marylandu přišli s převratným vynálezem. Transformovali přírodní dřevo na materiál, který svou pevností a odolností výrazně předčí i ocel.

Takový vynález samozřejmě mění mnoho technologických odvětví od konstrukce aut a letadel až po stavebnictví. „Může to být nový vyzyvatel ocele nebo dokonce titania, je stejně silný a odolný. Je také srovnatelný s uhlíkovými vlákny, ale výrazně levnější. Je pevné a tvrdé, což jsou vlastnosti, které se jinak v přírodě běžně nevyskytují. Dřevo je pevné jako ocel, ale je šestkrát lehčí,“ shrnuje výhody nového dřeva vedoucí vědeckého týmu Liang Pin Chu.

Vědci při tvorbě tohoto materiálu nejprve odstranili ze dřeva lignin. Lignin je důležitou stavební složkou dřeva zabezpečující dřevnatění jeho buněčných stěn. Obsah ligninu tvoří zhruba 26 až 35 procent hmotnosti dřeva. Jeho hlavním úkolem je spojování mezibuněčných vláken a zpevnění celulózových molekul v rámci buněčných stěn. Dřevu dodává pevnost především v tlaku.

Toto ligninu zbavené dřevo pak vědci zahřívali v 65 stupních Celsia a současně stlačovali. To mělo za následek, že se celulózová vlákna velmi přimkla k sobě. Všechny dírky a hrboly zmizely a staly se součástí jedné kompaktní superodolné hmoty. Hmota je pak následně pokryta speciálním lakem.

Vědci pak provedli zajímavý test, kdy do této hmoty vystřelovali kulce podobné projektily. Normální dřevo projektil hravě prostřelí, superdřevem ale neprojde a zůstane v něm. To svědčí o mimořádných vlastnostech této nové hmoty, která by v budoucnu mohla snížit poptávku po oceli a dalších materiálech. Některé druhy dřeva, jako jsou borovice nebo balza, rostou velmi rychle, a celkově jsou náklady na produkci tohoto superdřeva mizivé oproti oceli. I z ekonomického hlediska by se tak využití tohoto materiálu rozhodně vyplatilo.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 02. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu