válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vytvořili prvního křížence prasete s člověkem

Vědci vytvořili prvního křížence prasete s člověkem
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Poprvé v historii spojili vědci naše buňky s buňkami většího zvířete. Ve výzkumném ústavu v San Diegu Salk Institute vyvinuli křížence prasete s člověkem.

Simona Knotkova 12. června 2017

K experimentu byly použity indukované pluripotentní kmenové buňky, které byly naprogramovány pozpátku, aby se chovaly jako embryonální kmenové buňky. Tyto buňky vědci následně implantovali do prasečího embrya. Jeho vývoj zastavili po čtyřech týdnech, aby nedošlo k vývoji mozkových buněk.

Celý proces byl nakonec poněkud komplikovanější, než se vědci před jeho spuštěním domnívali.

„Je to jako, když se pokoušíte duplikovat klíč. Duplikát vypadá takřka totožně, ale když s ním zkusíte odemknout dveře, nejde vám to. Něco děláme špatně. Mysleli jsme si, že růst lidských buněk v těle zvířete bude daleko úspěšnější. Ještě se toho musíme hodně naučit,“ přiznává vedoucí výzkumu Izpisua Belmonte.

Počátečním výzkumem tým z kalifornského institutu dokázal, že je možné vytvořit chiméru z prasečích a lidských buněk. V budoucnu by díky tomu vědci mohli začít „pěstovat“ orgány pro transplantaci. Chiméry mohou také posloužit k testování drog či studiu lidských nemocí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu