válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vytvořili nejdetailnější simulaci vesmíru

Superpočítače už nějakou dobu dokáží simulovat extrémně komplexní jevy, jakými je například vznik galaxií nebo celého vesmíru. Vědecký tým použil superpočítač Hazel Hen ve Stuttgartu, jehož 16 tisíc jader nechalo běžet jeden rok. Výsledkem je nejkomplexnější a nejdetailnější simulace vesmíru.

Tomáš Chalupa 17. ledna 2020

TNG50 je název počítačové simulace, která simulovala vesmír na časové a prostorové ploše 230 milionů světelných let. Součástí simulace je vznik desítek tisíců galaxií, které byly namodelovány do takových detailů, jaké předtím umožňovaly jen modely simulující jednotlivé galaxie. TNG50 je tedy mimořádně komplexní a detailní simulace, kterou superpočítač Hazel Hen počítal jeden rok.

Za simulací stojí Illustris TNG Project, což je vědecký cluster snažící se o přesnou simulaci vesmíru od velkého třesku až do současnosti. Díky simulaci vidí vědci veškeré zásadní procesy tvorby galaxií i vesmíru jako takového. Doposud existovaly v podstatě dva přístupy. Jeden simuloval jednotlivé galaxie, které byly velmi podrobně zkoumány a simulovány. Druhý simuloval celý vesmír, ovšem nebyl schopen jít do takové hloubky a detailů, jako v případě simulace jednotlivých galaxií. TNG50 dokáže obojí, což je mimořádný technologický skok. Pokud by počítal podobnou simulaci jeden jediný procesor, trvalo by mu to nejméně 15 tisíc let.

Další články

Zavří­t reklamu