Mrtvé moře je plné útvarů ze slaných krystalů.

Mrtvé moře je plné útvarů ze slaných krystalů. | zdroj: sciencealert.com


Vědci vyřešili tajemství solných krystalů v Mrtvém moři

TÉMATA: moře | mrtvé moře | blízký východ | jordán | jordánsko | izrael

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 07. 2019 | 09:15

Mrtvé moře je neslanější vodní plocha na Zemi. Dá se v něm pohodlně ležet, ale prakticky se v něm nedá plavat, jak rádi zkoušejí turisté. Nic v něm pochopitelně nežije, protože je desetkrát slanější než mořská voda.

Jezero je přitom zcela odříznuto od Středozemního moře. Do jezera ale už také neproudí ani sladká voda z řeky Jordán, protože voda z tohoto toku je odváděna pryč pro účely zemědělství nebo na pití. Za posledních 30 let ubylo v Mrtvém moři asi 14 kilometrů krychlových vody a jeho hladina klesá ročně asi o 70 centimetrů.

Mrtvé moře se tak pomalu zmenšuje a odpařuje, což odhaluje krustu ze solných krystalů. Tu po sobě zanechává ustupující hladina vody. Vědce tyto solné úkazy fascinují a představují pro ně také záhadu. Solné krystaly se totiž začínají tvořit jako první na hladině a pak klesají směrem dolů na dno. Je to, jako by z hladiny sněžilo. Dole na dně pak vznikají solné útvary ze sedimentovaných krystalů.

Odborníci dlouho tápali, proč a jak k tomuto fenoménu v Mrtvém moři vlastně dochází. Nyní už to díky speciálnímu výzkumu vědí. Když slunce svítí na hladinu, ohřívá se tím svrchní vrstva vody. Část vody se z hladiny odpařuje, a vrchní vrstva je tak vůbec nejslanější částí celého vodního sloupce. Ale jak se krystaly, které takto na hladině vznikají, dostávají na dno?

Pomocí počítačové simulace se podařilo tento proces objasnit. Proudy a vlny míchají teplou a studenou vodu. To má za následek, že se teplá voda ochlazuje a současně se zbavuje svého nákladu solných krystalů. A nastane onen známý proces „sněžení“ soli směrem na dno.

Výsledkem tohoto koloběhu nakonec je opačný stav, než který byl na počátku. Nejvíce soli se shromažďuje na dně, zatímco z hladiny sůl stále mizí směrem dolů a tím pádem ubývá. Celý koloběh se neustále opakuje a je narušen pouze případnými náhlými přívaly sladké vody za dešťů nebo z menších přítoků.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 07. 2019 | 09:15

Zavří­t reklamu