válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vynalezli nejlehčí a přitom nejpevnější materiál na Zemi

Jaký je nejpevnější materiál na Zemi? Odpověď je jednoduchá - grafen. Supertenká forma uhlíku překvapuje vědce svými vlastnostmi, které jsou opravdu mimořádné. Ovšem je zde jeden problém. Z grafenu se prakticky nedá vytvořit žádný materiál.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2017

Mohou za to právě jeho unikátní vlastnosti, které mají základ v extrémně tenké vrstvě atomů uhlíku uspořádaných ve dvou dimenzích. Z takové hmoty je mimořádně těžké cokoliv vyrobit. Nyní se to podařilo vědcům z Massachusettského technologického institutu ve Spojených státech. Dokázali spojit dohromady malé kousky grafenu tak, že vznikla jedna hmota. Ta si uchovává tvrdost grafenu, ale je navíc porézní. Vědci na modelech spočítali, že tato nová hmota je desetkrát pevnější než ocel, přitom vykazuje pouhých 5 procent její hustoty. Využití takovéhoto materiálu je prakticky nekonečné, je lehké si představit, kde všude bude k užitku lehká a mimořádně pevná hmota.

Konstrukce velkých staveb, jako jsou například mosty, by se mohla zcela revolučně změnit. Na jejich vybudování by bylo potřeba mnohem méně materiálu, než je tomu dosud. Veškeré stavby by se v budoucnu staly lehčími. Využití by se jistě našlo i ve filtračních systémech, protože nová hmota je porézní. Vědci si zkrátka od tohoto nového materiálu slibují doslova revoluci. Ovšem ta začne nejspíš za delší čas. Zatím totiž hmota není k dispozici. Vše, co se podařilo zjistit, proběhlo pouze na 3D modelech. Reálně totiž vědci hmotu ještě nevytvořili.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu