Vodka jako

Vodka jako "pití tvrdých mužů" je nyní ještě o něco tvrdší. | zdroj: bbc.com


Vědci vynalezli černobylskou vodku. Obsahuje žito a vodu ze zakázané zóny

TÉMATA: alkohol | černobyl | radiace

user-avatar

Simona Knotková

30. 08. 2019 | 08:00

Angličtí vědci vymysleli alkohol, jehož konzumace si vyžaduje ještě větší odvahu, než je tomu u běžného pití - černobylskou vodku Atomik. Pijáci se o své zdraví ale bát nemusí.

Co s opuštěnou zemí v uzavřené černobylské zóně? Tým britských vědců našel možné východisko. Na kontaminované půdě vypěstoval obilí, které proměnil v láhev vodky. První alkohol s výrobní značkou Černobyl nese název Atomik a výtěžek z jeho prodeje poputuje komunitám, jejichž životy jaderná tragédie poznamenala nejvíce.

I když označení černobylská vodka nezní zrovna lákavě, podle tvůrců z ní nekoukají žádná zdravotní rizika.

"Není o nic víc radioaktivnější než jakákoliv jiná vodka. Každý chemik vám řekne, že když něco destilujete, nečistoty zůstávají v odpadním materiálu. V případě naší vodky jsme použili lehce kontaminované žito a černobylskou vodu. Požádali jsme poté naše kolegy ze Southamptonské univerzity, kteří disponují kvalitně vybavenou radio-analytickou laboratoří, aby vodku podrobili zkoumaní. Nic nenašli. Vše bylo pod detekčními limity," nechal se slyšet profesor Jim Smith. Společně s dalšími badateli pracuje v oblasti už několik let a zkoumá důsledky nukleární havárie.

Další z týmu, doktor Gennady Laptev z Ukrajinského hydrometeorologického institutu v Kyjevě, bere Atomik jako jednu z mnoha cest, jak do zóny znovu přivést život. "Zdejší půda leží ladem, ale přitom tomu tak nemusí být. Můžeme ji využít mnoha odlišnými způsoby a vyprodukovat něco, co bude naprosto čisté od radioaktivity."

"Radioaktivní" vodka prošla už testem v jednom z londýnských barů. "Jedná se spíše o obilnou lihovinu než vodku, takže v pití cítíte ovocné tóny. Stále ale můžete rozpoznat chuť žita. Rozhodně by se z ní dalo udělat klasické martini, ale smíchal bych ji se šampaňským," popisuje netradiční nápoj Sam Armeye z baru Swiftve čtvrti Soho.

Vědci zatím vyrobili pouze jednu zkušební láhev. Výhledově by ale ještě v tomto roce chtěli vyrobit další pětistovku destilátů, které si budou moci zakoupit především návštěvníci černobylské zóny.

user-avatar

Simona Knotková

30. 08. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu