válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vymýšlí laserový štít, který zneviditelní Zemi

Vědci vymýšlí laserový štít, který zneviditelní Zemi
Zdroj: mysteriousuniverse.org

David Kipping a Alex Teachey jsou astronomové z Kolumbijské univerzity a vážně zabývají se myšlenkou, jak zneviditelnit naši planetu tak, aby ji z vesmíru neviděli mimozemšťané. Prý to jde celkem jednoduše.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2016

Vědci vycházejí z předpokladu, že by nás mimozemšťané hledali stejnými metodam jako my je. Tedy hledáním černých bodů ve světle hvězd. Tyto body vznikají, když planeta přechází přes kotouč hvězdy. Tento jev zvaný přechod nebo tranzice se dá pozorovat na velmi velkou vzdálenost a je to nejjednodušší způsob, jak detekovat existenci planety v solárním systému. Dá se takto také zjistit, jestli přechod planety probíhá v takzvaném obyvatelném pásmu, tedy tam, kde je přijatelná teplota a není vysoká radiace.

A teď jak zabránit tomu, aby Země byla takto vidět při tranzitu přes Slunce. Je potřeba mít 30 megawattový laser, který bude vyzařovat světelný paprsek alespoň 10 hodin za rok. Takový paprsek by byl schopen překrýt viditelné světlo. Pokud bychom chtěli překrýt veškeré záření na všech vlnových délkách, potřebovali bychom laser o výkonu 250 megawattů. To by zneviditelnilo naší Zemi kompletně i před teleskopy fungující na různých vlnových délkách.

Teachey navrhuje jakýsi kompromis mezi oběma variantami. Je možné zakrýt nikoliv všechny vlnové délky, ale všechny stopy spojené s biologickou aktivitou. K tomu by stačil 140 megawattový laser. Naše planeta by sice byla viditelná, ale jevila by se jako neobývaná, bez jakékoliv přítomnosti života.

Celá věc však navozuje mnoho otázek. Předně je sporné, zda vůbec chceme takto naši planetu skrývat. Zatím to vypadá, že vynakládáme poměrně vělké úsilí k tomu, aby nás mimozemšťané našli. Existují však i názory, že bychom se kontaktu s vyspělou mimozemskou civilizací měli spíše obávat a právě pro ten případ by se laserový štít mohl hodit. Také se však nabízí otázka, zda sami mimozemšťané takto neskrývají své vlastní planety. Pak by to znamenalo, že veškeré naše pátrání se ubírá špatným směrem a mimozemšťany možná nikdy nenajdeme, pokud to oni sami nebudou chtít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu