válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vymysleli plán, jak znovu zmrazit Arktidu, je to síla

Vědci vymysleli plán, jak znovu zmrazit Arktidu, je to síla
Zdroj: sciencealert.com

Arktida má nejvyšší průměrné teploty, jaké se kdy podařilo naměřit. Led pozvolna mizí a u severního pólu byly teploty dokonce nad nulou. Vědci se rozhodli, že je potřeba s tím něco dělat, tedy zatím spíše jen teoreticky.

Tomáš Chalupa 20. února 2017

Zastavit spalování fosilních paliv? Jistě, to se mělo udělat už dávno. Ale co dál? Než přestanou lidé spalovat ropu, může být Arktida dávno ta tam. Vědci z univerzity v Arizoně mají plán. Chtějí instalovat do Arktidy větrem poháněné pumpy, které by dodaly další potřebné metry ledu. Čím tlustší led, tím déle vydrží. Problém je jediný – takových pump by tam muselo být odhadem 10 milionů.

„Více než polovina arktického ledu je na svých historických minimech a má tloušťku méně než 1,5 metru,“ říká Steven Desch z výzkumného týmu. To jsou nebezpečně nízké hodnoty, které ukazují na dlouhodobé problémy. Jenže vybudování tak enormního množství pump se zatím jeví jako nereálné. Bylo by na něj mimo jiné potřeba 10 milionů tun oceli. A to ani nebudou pumpy rozmístěny po celém kontinentu. V maximalistické variantě by jich bylo potřeba dokonce desetkrát větší množství.

Nákladnost celého projektu je neuvěřitelná. Pro představu v celých Spojených státech se ročně vyprodukuje 80 milionů tun oceli. Prakticky celá produkce by tak klidně mohla jít na výrobu pump. A to nemluvíme o ceně, ta by se odhadem vyšplhala na zhruba 500 miliard dolarů.

Celé se to zdá absurdní a do podobného projektu se nikdo nepustí. Jenže vědci současně varují, že snahy omezit vypouštění skleníkového plynu do ovzduší jsou neúspěšné, nedostatečné, a dokonce i kdyby se je podařilo realizovat, nemusí to ani tak stačit.

A co se stane, pokud roztaje všechen led v Arktidě? Nikdo přesně neví, ale bylo by to hodně zlé. Paleta malérů obsahuje vše – od změny globálního klimatu až po zatopení rozsáhlých částí země, kdy by pod hladinou zmizela klidně i polovina Evropy. Pokud by takový scénář měl opravdu nastat, pak možná budování milionů větrných pump už nebude vypadat jako úplně šílený nápad.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu