válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vymysleli kapalné palivo, které dokáže skladovat sluneční energii až 18 let

Vědci vymysleli kapalné palivo, které dokáže skladovat sluneční energii až 18 let
Zdroj: sciencealert.com

I když solární energie patří mezi nevyčerpatelné energetické zdroje, má její využití jeden velký háček. Stále ji neumíme levně a efektivně skladovat. Zdá se však, že nám již svítí na lepší časy – švédští vědci totiž vyvinuli speciální kapalné palivo, která by mohlo energii ze Slunce uskladnit na víc než celé desetiletí.

Yvonne Pokorná 24. června 2019

„Solární termální palivo je jako dobíjecí baterie, ale místo elektřiny do něj pouštíte sluneční světlo a získáváte z něj teplo, které aktivujete podle potřeby,” vysvětllil webu NBC News inženýr Jeffrey Grossman, jenž s těmito materiály pracuje na Massachusettském technologickém institutu.

Onou kapalinou je ve skutečnosti molekula v kapalné formě, které se říká norbornadien. Vědci z Chalmersovy technologické univerzity v Göteborgu se ji snažili více než rok vylepšovat. Tato molekula se skládá z uhlíku, vodíku a nitrogenu, a když do ní pere sluneční světlo, děje se s ní něco neobvyklého: vazby mezi jeho atomy jsou přeuspořádány a mění se na novou verzi sebe sama, nazývanou izomer.

Když je zapotřebí energie – řekněme v noci, nebo v zimě – tekutina je jednoduše protažena katalyzátorem, který vrací molekulu do její původní podoby a uvolňuje energii ve formě tepla.

„Energie v tomto izomeru může být nyní skladována až 18 let,“ tvrdí jeden z členů týmu expert na nanomateriály Kasper Moth-Poulsen.

„A když začneme extrahovat a využívat energii, dosáhneme takového nárůstu tepla, o jakém se nám ani nezdálo.“

Prototyp energetického systému, který je umístěn na střeše univerzitní budovy, kapalinu testuje a výsledky testů již upoutaly pozornost mnoha investorů.

Bezemisní zařízení je tvořeno konkávním reflektorem s trubicí uprostřed, která sleduje Slunce jako svého druhu satelitní parabola.

Solární energetický systém

Solární energetický systém

Systém pracuje v kruhu. Kapalina pumpovaná průhlednými trubkami se zahřívá slunečním světlem, čímž se molekula norbornadienu přemění na izomer kvadriciklan, který zachycuje teplo. Kapalina se pak skladuje při pokojové teplotě s minimální ztrátou energie.

V případě potřeby využití energie se kapalina filtruje přes speciální katalyzátor, který přeměňuje molekuly zpět do jejich původní podoby a zahřívá kapalinu na 63 stupňů Celsia.

Vědci doufají, že toto teplo může být použito pro systémy vytápění domácností, ohřev vody či provoz elektrospotřebičů. Tvrdí, že jejich kapalina může nyní pojmout 250 watthodin energie na kilogram, což je dvojnásobek energetické kapacity baterií Tesly Powerwall.

Ale stále je ještě co zlepšovat. Při správných postupech bude podle vědců možno z tohoto systému získat ještě větší teplo, nejméně o 110 stupňů Celsia víc.

Pokud vše půjde podle plánu, tato technologie by mohla být k dispozici pro komerční využití do 10 let.

Další články

Zavří­t reklamu