válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vymysleli jídlo pro kosmonauty, bohužel je z jejich výkalů

Vědci vymysleli jídlo pro kosmonauty, bohužel je z jejich výkalů
Zdroj: allthatsinteresting.com

V raketě se to má tak, že zatímco lidský odpad postupně přibývá, potravin postupně ubývá. Vědci si proto už dlouho pohrávali s myšlenkou, že by tedy bylo dobré nějak ten odpad využít ke konzumaci. Zní to šíleně a nechutně, ale zdá se, že našli řešení.

Tomáš Chalupa 20. února 2018

Metoda, kterou vědci použili, se dá nazvat zjednodušeně jako opakované filtrování. Odpad, přesněji lidské fekálie se nejprve za pomocí anaerobních mikroorganismů přetvoří na biomasu a ta je pak filtrována znova a znova tak dlouho, až zbude jen tuk a proteiny. Výsledkem je jakýsi mikrobiální humus, který ale obsahuje všechny nezbytné živiny. Žádná mňamka to ale tedy rozhodně nebude.

Je to metoda upravování odpadu, která se používá i na Zemi. Říká se mu anaerobní trávení, ovšem je to poprvé, co se „produkt“ tohoto procesu přetvořil zpět na jedlou potravinu. Problém je, že tento proces zatím nelze aplikovat ve vesmíru ve stavu beztíže. Vědecký tým na této variantě usilovně pracuje a slibují si od těchto metod velké výsledky. Je otázka, jestli budou stejně nadšení i kosmonauti, až budou konzumovat jídlo, které vlastně už jednou pozřeli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu