Krystaly perovskitu mají mimořádné vlastnosti, vědci je chtějí využít pro výrobu speciální hmoty.

Krystaly perovskitu mají mimořádné vlastnosti, vědci je chtějí využít pro výrobu speciální hmoty. | zdroj: iflscience.com


Vědci vymysleli hmotu, která je schopná přeměnit různé typy energie na elektřinu

TÉMATA: materiály | hmota | krystaly

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2017 | 10:19

Perovskit neboli oxid titaničito-vápenatý (CaTiO3) je kosočtverečný minerál, který má unikátní schopnost měnit různé druhy energie na elektřinu. Právě tyto krystaly vědci z univerzity ve finském Oulu využili k vytvoření nového materiálu, schopného sbírat energii z různých obnovitelných zdrojů současně.

Materiál se jmenuje zatím ne příliš poeticky KBNNO. Dokáže přeměnit na elektřinu teplo, světlo nebo změny tlaku. Materiál je složen z dipólů, které se, pokud dojde k fyzikální změně, vychýlí a vytvoří tím elektrický proud.

Materiál byl neprve pokusně testován za teplot hluboko pod bodem mrazu, nyní ale byly provedeny testy za pokojové teploty. Výsledky jsou povzbudivé, materiál si zachoval své unikátní vlastnosti. Na druhou stranu není ve vytváření elektřiny tak efektivní, jako jiné krystaly z rodiny perovskitů, které umí převádět energii mnohem lépe. Vědci jsou ale přesvědčeni, že dokáží vlastnosti hmoty KBNNO ještě vylepšit. 

Jaké by bylo využití této hmoty? Například malé spotřebiče a nejrůznější čidla by mohly fungovat zcela bez připojení na elektrickou rozvodnou síť. Spotřeba elektřiny by tak výrazně klesla. Využití by se jistě našlo i v průmyslu a dalších odvětvích. Vědci z Oulu plánují už příští rok vyrobit první prototyp finální hmoty, poté už by se na ni mohly napojovat první přístroje a aplikace. 

 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2017 | 10:19

Zavří­t reklamu