válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci ví, proč se ze všech primátů nevyvinuli lidé

Vědci ví, proč se ze všech primátů nevyvinuli lidé
Zdroj: livescience.com

Je to zajímavá otázka. Pokud zákony evoluce fungují, pak by se měly ze všech opic postupně vyvinout lidé. Jenže ze šimpanzů, orangutanů ani goril se lidé nevyvinuli a zřejmě se tak ani nikdy nestane.

Tomáš Chalupa 4. října 2019

Šimpanzi, jak je známe dnes, jsou na naší planetě už nejméně jeden milion let. 300 000 let existuje Homo sapiens, takže je jasné, že šimpanzi se v lidi zkrátka nevyvíjejí, zůstávají stále na stromech a jsou divokými, i když inteligentními zvířaty. Lidé se na svou evoluční cestu ve skutečnosti vydali už někdy před 6 až 7 miliony let.

Odpověď na to, proč se ostatní primáti nevydali po stejné evoluční cestě, je podle vědců jednoduchá. Dařilo se jim dobře a byli schopní velmi dobře přežívat ve svých původních habitatech. Důkazem toho je i fakt, že všichni primáti existují i dnes. Pozor ale, neplést jejich úspěšnost s tím, že nyní hrozí mnoha druhům vyhynutí. Za to může člověk a jeho činnost. Z dlouhodobého hlediska ale jsou všichni velcí lidoopi velmi úspěšní ve schopnosti přežití.

Navíc je otázka, co je to vlastně evoluce. Z některých hledisek jsou lidé méně vyvinutí než lidoopi. Nejsme odolní vůči chladu, ztratili jsme srst, naše fyzické schopnosti jsou prachbídné, v přírodě si nejsme schopní opatřit potravu, atd. Vše samozřejmě kompenzuje naše inteligence, která všechny tyto problémy vyřešila a učinila z nás pány planety.

Podívejme se ale na takové mravence. Ti jsou ještě úspěšnější než všichni primáti a lidé dohromady. Jsou prakticky nezničitelní a jako druh jsou možná vůbec nejúspěšnější na celé planetě. Nikdy se nenaučí psát, nebudou stavět rakety nebo skládat básně, ale přesto jsou v mnoha ohledech před lidmi. Lidé se totiž mylně domnívají, že evoluce je o tom, kdo je největší, nejsilnější nebo nejrychlejší. Ve skutečnosti ale jediné, na čem záleží v dlouhodobém měřítku, je schopnost rozmnožovat se a zvětšovat svou populaci. Přežití je jediný ukazatel, který je podstatný, vše ostatní je z dlouhodobého hlediska podružné.

Zpět ale k lidem a šimpanzům. Co tedy způsobilo, že se lidé začali vyvíjet odlišně? Nedařilo se jim dobře v jejich původním lesnatém habitatu. Přestali trávit život v korunách stromů a slezli na zem, kde ale byli vystaveni predátorům. Proto bylo nutné, aby se naučili chodit vzpřímeně, aby na savanách viděli do dálky. Jakmile se člověk naučil chodit po dvou a vzal do ruky první klacek, výhybka evoluce definitivně přeskočila na novou trať, která nás dovedla až k dnešní podobě Homo sapiens.

Další články

Zavří­t reklamu