válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vědí, jak rychle vesmír expanduje

Vědci vědí, jak rychle vesmír expanduje
Zdroj: ESA/Hubble, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
+ 16 fotek+ 17 fotek

Náš vesmír se rozpíná, to už víme téměř naprosto jistě. Také víme, že se tempo tohoto rozpínání stále zvyšuje. Je těžké spočítat, jak rychle to vlastně je, protože z každého místa ve vesmíru se to zřejmě jeví jinak.

Tomáš Chalupa 18. března 2021

Jenže vědcům z Kalifornie se tenhle paradox, který sužoval kosmologii řadu let, podařilo konečně obejít. Tým vědců se zaměřil na 63 eliptických galaxií vzdálených 330 milionů světelných let od Země. Tyto eliptické galaxie se vyznačují tím, že mají poměrně konstantní počet starých hvězd a jsou staré, jak už název napovídá. Vědci měřili takzvanou Hubbleovu konstantu, což byla rychlost, kterou se od sebe vzdalovaly jednotlivé galaxie. Dvě galaxie vzdálené jeden milion parseků od sebe se vzdalují rychlostí 68 kilometrů za vteřinu. To je současně také rychlost, kterou vesmír expanduje.

Thumbnail # Vědci už ví, kde se ve vesmíru ukrývá chybějící hmota
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci už ví, kde se ve vesmíru ukrývá chybějící hmota

Samozřejmě existují jiné metody a jiné výsledky, ale toto je první výzkum, který pracoval se 63 galaxiemi, což je nejvyšší číslo v takovém typu výzkumu. Data prezentovaná v magazínu The Astrophysical Journal vzbudila velký zájem, nicméně stále zůstává mnoho nejasností a další teorie vycházejí z jiných dat. Míra neurčitosti je zkrátka v těchto výpočtech stále velká, nicméně teorie pracující se 63 galaxiemi je jednou z těch nejnadějnějších, které máme k dispozici.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu