válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci vědí, co se stane se Zemí, až to Slunce zabalí

Vědci vědí, co se stane se Zemí, až to Slunce zabalí
Zdroj: unsplash.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Že by naše Slunce zemřelo, se zdá být nepředstavitelné. V jistém slova smyslu to tak skutečně je, protože jeho zánik může nastat zhruba za 4,5 miliardy let. Tak vzdálenou dobu si nikdo nedovede představit. Přesto se pojďme podívat, co taková situace udělá se Zemí i s celou Sluneční soustavou. Je vůbec možné, aby po „smrti“ Slunce něco z původních planet zůstalo?

Tomáš Chalupa 22. června 2021

Problémy začne mít Slunce mnohem dříve než za ony 4, 5 miliardy let. Ve Slunci permanentně probíhá termojaderná fúze, při níž vzniká obrovské množství hélia. Každou sekundu sloučí Slunce ve svém jádru 620 miliónů tun vodíku. Postupně bude vodík v jádru docházet a bude se také zvyšovat teplota při těchto reakcích. Jádro Slunce se bude dále zahřívat a bude jasněji zářit. Tento proces probíhá permanentně, už dinosauři se dívali na slabší Slunce, než jaké pozorujeme my. A za další stamiliony let může být Slunce daleko zářivější a také teploty na Zemi daleko vyšší. Nejpozději v této době už by mělo být lidstvo přestěhováno na jiné planetě.

Země totiž přijde o svou atmosféru a oceány se vypaří. Země bude neobyvatelná, život na ní nebude možný. Ze Slunce se v té době začne stávat žhavý červený obr. Se Zemí bude konec úplně. Zmizí nejprve Merkur a Venuše, které Slunce jednoduše pohltí. Jestli pohltí Zemi, není úplně jisté, záleží na tom, kde se sluneční expanze zastaví. Pokud se Země dostane do atmosféry obra, okamžitě se rozpadne a vypaří. Pokud se expanze zastaví dříve, ani tak to pro Zemi nebude dobré. Žár ze Slunce bude tak ohromný, že se roztaví a vypaří celá zemská kůra a zůstane zřejmě jen pevné železné jádro.

Thumbnail # Zemské jádro je staré miliardu let
Mohlo by Vás zajímat:

Zemské jádro je staré miliardu let

Vzdálenější planety zatím budou pouze zasypávány ohromným množstvím radioaktivního záření. Saturn přijde o své početné měsíce, které jsou z větší části složeny z vody a ledu, a jednoduše se vypaří a roztaví. Vnější planety přijdou o svou atmosféru, budou v nich probíhat procesy, které povedou k tomu, že se možná planety paradoxně ještě zvětší. Slunce ale ještě navíc začne pulzovat, zmenšovat a zase se zvětšovat, což vrhne do hry kolotoč gravitačních sil. Může se stát cokoliv, vnější planety mohou zcela opustit soustavu, jak se jejich oběžné dráhy vychýlí, mohou narazit do Slunce nebo jedna do druhé. Tady lze jen těžko predikovat přesný chod událostí.

Thumbnail # Naše Slunce je jiné než další podobné hvězdy
Mohlo by Vás zajímat:

Naše Slunce je jiné než další podobné hvězdy

Nakonec se ze Slunce stane malý bílý trpaslík s relativně stálou teplotou. Zóna života, kde by se případně mohl zrodit nový život, bude velmi blízko hvězdě, mnohem blíže, než je dnes Slunci Merkur. Ovšem okolí bílého trpaslíka bude pusté, vzhledem k předchozím událostem nebudou existovat žádné planety, snad s výjimkou Pluta, které možná jako jediné zkázu Slunce přežije. Žádná planeta nebude moci být tak blízko Slunci, protože by ji gravitační síly okamžitě roztrhaly. Naše soustava bude vypadat úplně jinak a především bude pustá, život v ní už nebude moci existovat.

Další články

Zavří­t reklamu