Lidstvo za patnáct let čeká příchod doby ledové, tvrdí britští vědci.

Lidstvo za patnáct let čeká příchod doby ledové, tvrdí britští vědci. | zdroj: ewao.com


Vědci varují, že v roce 2030 přijde malá doba ledová

TÉMATA: věda | podnebí | země

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 07. 2015 | 12:30

V roce 2030 poklesne významně sluneční aktivita, tvrdí vědci. Díky tomu Zemi čeká něco jako malá doba ledová. Není to zase takový unikát, podobné období nastalo už v roce 1645. Tehdy zamrzla například Temže v Londýně.

Samozřejmě vše vychází jen z matematických a meteorologických počítačových simulací, nicméně je nelze v žádném případě podceňovat. Podle vědců z Velké Británie sluneční aktivita poklesne na 60 procent současného stavu, což je opravdu hodně.

Jde o jakýsi sluneční cyklus, kdy aktivita klesá a pak zase stoupá. Vědci odhalili, že právě v roce 2030 bude aktivita nejnižší. „Naše předpověď je pravděpodobná na 97 procent,“ tvrdí profesorka Valentina Žarkovová.

Podobná miniaturní doba ledová se odehrála například v roce 1645. Trvala po 30 let a zamrzla při ní například řeka Temže v Londýně. Od té doby se ovšem nic podobného neopakovalo, přesto vědci varují, že se mámev budoucnosti připravit na příchod doby ledové. Ta bude mít podobu (překvapivě) mimořádně chladného počasí nejen v zimě, ale mnohem chladnější bude také podzim a jaro, a dokonce i léta budou daleko pod teplotním normálem. Zbývá jediná otázka: jak se má člověk na příchod doby ledové vlastně připravit?

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 07. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu