válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci varují, že v roce 2030 přijde malá doba ledová

Vědci varují, že v roce 2030 přijde malá doba ledová
Zdroj: ewao.com

V roce 2030 poklesne významně sluneční aktivita, tvrdí vědci. Díky tomu Zemi čeká něco jako malá doba ledová. Není to zase takový unikát, podobné období nastalo už v roce 1645. Tehdy zamrzla například Temže v Londýně.

Tomáš Chalupa 27. července 2015

Samozřejmě vše vychází jen z matematických a meteorologických počítačových simulací, nicméně je nelze v žádném případě podceňovat. Podle vědců z Velké Británie sluneční aktivita poklesne na 60 procent současného stavu, což je opravdu hodně.

Jde o jakýsi sluneční cyklus, kdy aktivita klesá a pak zase stoupá. Vědci odhalili, že právě v roce 2030 bude aktivita nejnižší. „Naše předpověď je pravděpodobná na 97 procent,“ tvrdí profesorka Valentina Žarkovová.

Podobná miniaturní doba ledová se odehrála například v roce 1645. Trvala po 30 let a zamrzla při ní například řeka Temže v Londýně. Od té doby se ovšem nic podobného neopakovalo, přesto vědci varují, že se mámev budoucnosti připravit na příchod doby ledové. Ta bude mít podobu (překvapivě) mimořádně chladného počasí nejen v zimě, ale mnohem chladnější bude také podzim a jaro, a dokonce i léta budou daleko pod teplotním normálem. Zbývá jediná otázka: jak se má člověk na příchod doby ledové vlastně připravit?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu