válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci v šoku: Naše neurony spolu v mozku komunikují zcela jinak, než se myslelo

Vědci v šoku:  Naše neurony spolu v mozku komunikují zcela jinak, než se myslelo
Zdroj: sciencealert.com

O lidském mozku toho víme hodně, rozhodně bychom měli vědět aspoň to, jak spolu komunikují neurony. Jenže vědci přišli na to, že zrovna v této věci jsme se mýlili. Neurony komunikují úplně jiným způsobem, než se doposud myslelo. Mají na to speciální receptory.

Tomáš Chalupa 24. února 2017

Lidský mozek obsahuje na 100 miliard mozkových buněk. Každá z nich uskuteční asi 10 000 spojení s ostatními buňkami, takzvaných synapsí. Vědci se už desetiletí snaží pochopit, kdy se synapse zesilují a kdy naopak zeslabují a jaké mechanismy jsou k tomu potřeba. Vědci nyní přišli na to, že hlavní vliv na přenos informací mezi neurony má takzvaný dlouhodobá potenciace (Long-term potentiation, zkratka LTP). LTP výrazně zesiluje synapse mezi neurony a tím zajišťuje, že komunikace je daleko efektivnější. Má také vliv na vznik různých neurodegenerativních onemocnění, v případě, že je LTP málo, nastupuje Alzheimerova choroba. Když je LTP naopak moc, může nastat schizofrenie.

Vznik LTP je regulováno speciálními receptory zvanými kainátové receptory. Vědci jsou překvapeni tím, že právě tyto receptory mají takový vliv na LTP, potažmo na celou komunikaci v mozku. Jsou to tyto receptory, které mají přímý vliv na učení a paměť, což vědci vůbec netušili. Podle vědců je třeba se nově zaměřit právě na kainátové receptory, protože jejich role pro fungování neuronů a celého mozku je zásadní.

Další články

Zavří­t reklamu