válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci už ví, odkud pochází marihuana

Vědci už ví, odkud pochází marihuana
Zdroj: iflscience.com

Čching-chaj-chu je největší jezero v pevninské Číně. Nachází se na Tibetské náhorní plošině a podle botaniků je právě v této oblasti prapůvodní domovina konopí neboli marihuany.

Tomáš Chalupa 14. července 2019

Úkol najít původní domovinu kanabisu byl zdlouhavý a složitý proces, který měl dlouho velmi nejasné výsledky. Botanik John McPartland z univerzity ve Vermontu a jeho tým shromáždili 155 zkamenělých vzorků a k nim náležejících studií. Postupně třídili informace a hledali spojitosti mezi konopím a dalšími rostlinami. Výsledkem bylo, že si vědci začali být stále více jistí, že konopí pochází ze stepí náhorních plošin střední Asie. Nakonec se podařilo upřesnit lokalitu právě na Tibetskou náhorní plošinu a jezero Čching-chaj-chu.

Odtud se před zhruba 6 miliony let začalo šířit do Evropy a před 1,6 miliony let do východní Číny. Na indickém subkontinentu se objevily první rostliny konopí před 32 tisíci lety. V Japonsku sahají nejstarší nálezy konopí do 10. století před naším letopočtem.

Zajímavé je, že kamkoliv se rozšířili první lidé, tam je následovalo konopí. Bylo využíváno zprvu na výrobu oblečení, ale později také pro své halucinogenní účinky. Lidé začali konopí pěstovat a kultivovat, což v podstatě trvá až do dnešních dnů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu