válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci už přišli na to, proč kuřáci mají častěji chřipku

Vědci už přišli na to, proč kuřáci mají častěji chřipku
Zdroj: iflscience.com

Jeden permanentně leží nachlazený a celé dny smrká do kapesníku, druhý je zdravý jako rybička. O tom, kdo chytne v zimě rýmu a kdo ne, nerozhoduje jen náhoda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vědci přišli na to, že věc souvisí s kouřením a také s vnitřními obrannými mechanismy, které nakonec určí, jak to s námi ohledně náchylnosti k nachlazení vlastně bude.

Tomáš Chalupa 22. ledna 2019

Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na dva mechanismy, kterými se tělo brání nemocem. Jeden chrání buňky proti běžným nemocem včetně rýmy, druhý proti tzv. oxidačnímu stresu, což je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.

A tyto dva mechanismy jsou cosi jako spojené nádoby. Pokud je jeden silnější, druhý je slabší a naopak. Pokud tělo více investuje do obrany před oxidačním stresem, méně investuje do obrany před běžnými viry, jako je rhinovirus, který je příčinou chřipky a nachlazení. Mezi faktory oxidačního stresu patří například kouření, přesněji cigaretový kouř. Jestliže je mu tělo dlouhodobě vystaveno, investuje více do ochrany před oxidačním stresem a výsledek si pak každý domyslí. Nezbývají kapacity na ochranu před rhinoviry a přijde chřipka či rýma.

Největší problémy nastanou, pokud jsou dýchací cesty zahlceny oběma typy stresorů. Pokud si kuřák zapálí v době, kdy na jeho organismus útočí chřipkové viry, staví tím své tělo to složité pozice. To si totiž musí vybrat, proti které hrozbě bude primárně bojovat. A jelikož stresorem kouření nejspíš dotyčný zahlcuje své tělo dlouhodobě, to automaticky volí právě tuto hrozbu jako primární.

Jen ve Spojených státech amerických se ročně vyskytne 500 milionů případů chřipky. Podle vědců je přitom případů napadení chřipkovými viry ještě více, ale jde právě o lidi, jejichž organismus více investuje do ochrany před těmito běžnými nemocemi. Závěr studie i lékařské doporučení je tedy jasné. Pokud chcete zůstat zdraví, nekuřte.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu