Hladina moří a oceánů stoupala na severní polokouli více, než vědci čekali, počítali totiž chybně.

Hladina moří a oceánů stoupala na severní polokouli více, než vědci čekali, počítali totiž chybně. | zdroj: sciencealert.com


Vědci udělali někde chybu, mořská hladina stoupá daleko více, než se myslelo

TÉMATA: věda | oceány

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 11. 2016 | 09:30

Vědci se zmýlili, a to tak, že pořádně a navíc dlouhodobě. Po celé 20. století se vzestup mořské hladiny na severní polokouli vypočítával chybně. Ve skutečnosti hladina moře stoupala o 5 až 28 procent více, podle toho, na kterém místě se měřilo.

Vědci z laboratoře NASA ve svém matematickém modelu zjistili, že se vzestup hladiny moří a oceánů vypočítával chybně. Zjednodušeně řečeno, vědci měřili na takových místech, která nebyla indikátorem zvýšení hladiny v globálním měřítku. Tuto chybu teď napravili právě vědci z NASA a zjistili, že hladiny moří a oceánů nám stoupli poněkud více, než jsme si mysleli.

Podle všeho tedy není pravda, že se ve 20. století zvýšila hladina oceánů v průměru o 14 cm, ale bylo to o 17 cm. To se zdá být jako relativně malý rozdíl, ovšem v realitě je to dost zásadní. Bavíme se totiž o průměru, takže někde to může být i mnohem více. Situace se vzestupem moří je tak horší, než se lidstvo domnívalo. Obavy z toho, že budou časem zaplaveny některé ostrovy nebo části pevniny obývané lidmi, rozhodně nejsou liché a je jen otázkou času, kdy se bude muset tento problém opravdu řešit. Ale řešení zatím nikdo nezná, protože souvisí s celkovým podnebím a klimatem a na jeho změnu člověk zatím nemá ani vůli, ani prostředky. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 11. 2016 | 09:30

Zavří­t reklamu