válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci tvrdí, že lze zpomalit stárnutí, a dokonce už prý vědí jak

Vědci tvrdí, že lze zpomalit stárnutí, a dokonce už prý vědí jak
Zdroj: messagetoeagle.com

Hledání elixíru života, tedy látky, která zpomalí nebo úplně zastaví naše stárnutí, sahá od starověku až do dnešních dnů. Vědci tvrdí, že mají klíč k tomu, jak stárnutí výrazně zpomalit.

Tomáš Chalupa 23. prosince 2016

Tím klíčem má být Rapamycin, tajemná bakterie nalezená na Velikonočním ostrově. Někteří vědci tvrdí, že právě ona by mohla zajistit lidem nesmrtelnost. Vědci jsou si jistí, že bakterie skutečně má protistárnoucí účinky, ovšem problém je, že nikdo neví, jestli nemá také mnoho vedlejších účinků. Právě ty by mohly ve výsledku celou věc zmařit, protože negativní vedlejší účinky mohou převážit nad pozitivy.

Další metodu vyvinuli vědci z univerzity CALTECH ve Spojených státech. Chtějí odstraňovat zmutovanou DNA z mitochondrií, což jsou malé organely, které v každé buňce mají na starosti produkci energie. Každá buňka obsahuje tísíce mitochondrií a v každé z nich je obsažen genom DNA. Počet zmutovaných mitochondrií v každé buňce se s věkem zvyšuje. Úroveň zmutovaných mitochondrií se nazývá heteroplazma. Když heteroplazma v buňce přesáhne určitou hodnotu, buňka jednoduše umře. Pokud by se podařilo úroveň heteroplazmy udržovat na nízké úrovni, nedocházelo by k úmrtí buněk a lidské tělo by nestárnulo. Přesně tohle chtějí vědci z CALTECHu udělat.

Než se však jedna nebo druhá metoda vyvine natolik, aby ji bylo možné použít, uběhne ještě mnoho času. Času, kdy budeme bohužel dál nenávratně stárnout.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu