válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci tvrdí, že DNA chobotnic není pozemská

Vědci tvrdí, že DNA chobotnic není pozemská
Zdroj: ancient-code.com

Skupina vědců se pustila do zkoumání DNA hlavonožců ve snaze jim lépe porozumět. Tato čeleď živočichů se vyskytuje na Zemi už 500 milionů let, takže je pro vědce z mnoha důvodů zajímavá. Chobotnice žijí téměř ve všech mořích světa, obývají všechny možné hloubky od mělčin po extrémní hlubiny. Vědci navíc zjistili velmi znepokojivé informace právě o jejich DNA.

Tomáš Chalupa 6. září 2016

Pokud by se hodnotila čistě DNA, pak chobotnice nemají vůbec nic společného s jakýmkoliv jiným živočišným druhem na světě. Jejich DNA je naprosto odlišná, obsahuje 33 000 genů, což je více než u lidí.

„Chobotnice jsou naprosto odlišné od ostatních živočichů, dokonce i od jiných hlavonožců. Mají devět ramen, velmi vyvinutý mozek a mají schopnost velmi inteligentně řešit problémy. Jejich DNA má více genů než ta lidská. Britský biolog Martin Wells je dokonce považoval za tvory z vesmíru,“ říká mořský biolog Clifton Ragsdale z Chigaské univerzity.

Podle Ragsdala je genom chobotnic sice ve složení podobný ostatním hlavonožcům, ale je „jakoby ho někdo hodil do mixéru a totálně přeskládal.“ Stále se nedá tvrdit, že chobotnice jsou vesmírní vetřelci, i když určitou racionální podstatu toto tvrzení má, ale je jasné, že v mnoha ohledech je to mimořádný živočišný druh a je třeba ho dále zkoumat. Může se tím zjistit mnohé nejen o chobotnicích, ale i o životě na naší planetě jako takovém.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu