válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci tuší život na neuvěřitelném místě, uvnitř granátů

Vědci tuší život na neuvěřitelném místě, uvnitř granátů
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vědci se domnívají, že uvnitř některých granátů se nachází život. Jde o život primitivní, na té nejjednodušší úrovni, ovšem takový, který po sobě zanechává stopy. Těmi jsou podivné sítě kanálků, které se nachází uvnitř těchto minerálů.

Tomáš Chalupa 28. srpna 2018

Vědci objevili uvnitř thajského granátu stopy po existenci tajemného organismu. Jde o nějaký druh mikroba, který je schopen žít v tomto velmi podivném a nehostinném habitatu. Vědci už dlouhou dobu vědí, že v některých druzích minerálů se nachází mikroskopické kanálky nebo tunely. Jejich příčinu doposud neznali, domnívali se, že jde o nějaký geologický proces, který se odehrává uvnitř nerostů.

Nejvíce jich bylo nalezeno právě v granátech. S novou teorií ohledně těchto kanálků přišel dánský expert Dr. Magnus Ivarsson. Ten přicestoval do Thajska, aby tam studoval místní granáty a další minerály. Při detailním průzkumu granátů se mu podařilo najít mikroskopické stopy lipidů a mastných kyselin. To jsou podle něj jasnými důkazy života, protože prakticky není žádný jiný způsob, jak by se tam tyto kyseliny mohly dostat. Navíc v okolí nalezených minerálů žádné molekuly těchto kyselin nebyly. Nalézaly se pouze uvnitř minerálů, takže je tam musel zanechat nějaký mikrobiologický organismus, který je buď tvůrcem tunelů, nebo je prostě jen využívá jako své životní prostředí.

Kanálky uvnitř granátů jsou vidět až pod mikroskopem.

Kanálky uvnitř granátů jsou vidět až pod mikroskopem.

Problém je, že se zatím nenašel žádný reálný mikroorganismus. Také není vůbec jasný proces, jakým by mohl hloubit ony tunely, protože by přitom musel nějakým způsobem konzumovat velmi tvrdý granát. Na druhou stranu jsou již dnes známy organismy, které žijí uvnitř minerálů. Nazývají se endolity a nachází se prakticky po celém světě. Ovšem v mnohem měkčích minerálech, než je thajský granát.

Dr. Ivarssona tak čeká jednoznačný úkol. Musí tyto organismy najít, aby svou hypotézu potvrdil. Pokud by se tak stalo, mělo by to vážné dopady na to, jak můžeme vnímat habitat vhodný k životu. Pokud mohou žít organismy uvnitř velmi tvrdých nerostů, mohou zřejmě žít i na jinak nehostinných planetách nebo jiných vesmírných tělesech. To otevírá nové pole pro spekulace ohledně toho, kde všude je možné najít život.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu