válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci stále netuší, co způsobilo výbuch v Tungusce

Vědci stále netuší, co způsobilo výbuch v Tungusce
Zdroj: ancient-code.com

Tunguská katastrofa se běžně uvádí jako příklad velké exploze způsobené meteoritem. Věc ale zdaleka není tak jednoduchá, jak to vypadá. Meteorit totiž v 30. června roku 1908 na Sibiř nedopadl.

Tomáš Chalupa 25. září 2016

Výbuch v Tungusce měl sílu jako 185 atomových bomb shozených na Hirošimu. Do vzduchu vylétlo 10 milionů stromů, nepočítaně bylo i mrtvých těl jelenů, která lidé nacházeli desítky kilometrů od místa výbuchu. Teorií kolem exploze se vyrojilo mnoho.

Tou hlavní je dopad meteoritu. Ovšem problém je v tom, že na místě není žádný kráter, který by po sobě meteorit zanechal. Nebyl dokonce nalezen ani žádný zbytek samotného meteoritu. Pro tuto teorii tak chybí jakékoliv důkazy. Objevily se i názory, že explozi způsobila černá díra, která se ocitla nad Zemí, ale ani tato teorie nemá žádnou oporu ve vědeckých důkazech.

Pak jsou tu však ještě spekulativnější teorie. Podle ufologů šlo o havárii mimozemské lodě nebo výstřel z nějaké ničivé zbraně na její palubě. Místní lidé za tím vidí zásah boha Ogdy. Žádné z těchto tvrzení však opět nemá oporu ve vědě a jde tak o čiré spekulace.

Vědci provádějící průzkum v oblasti našli v půdě nikl, což by opět vracelo do hry teorii o meteoritu. Jenže i kdyby nikl pocházel z meteoritu, není žádný důkaz, že jde o onen meteorit z roku 1908. Meteorické roje jsou v oblasti poměrně časté a nikl se mohl na zem dostat s dopadem jiného meteoritu. Problém s chybějícím kráterem se pokusil vyřešit tým italských vědců, kteří prohlásili, že sibiřské jezero Čeko je ve skutečnosti oním hledaným kráterem. Bohužel ani tahle teorie se dlouho neudržela. Jezero je příliš mělké na to, aby vzniklo tímto způsobem.

Ani více než sto let od Tunguské katastrofy tak stále s jistotou nevíme, co způsobilo největší výbuch v novodobých dějinách naší planety.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu