válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci spočítali, kolik je v naší galaxii vyspělých civilizací

Vědci spočítali, kolik je v naší galaxii vyspělých civilizací
Zdroj: messagetoeagle.com

Zatím jsme žádnou nenašli, ale to neznamená, že nejsou. Řeč je o mimozemšťanech, kteří obývají planety v naší galaxii. Vědci se dlouhodobě snaží matematickými výpočty zjistit, kolik případně by mohlo být v naší galaxii mimozemských civilizací. Nejnovější studie říká, že jich je 36.

Tomáš Chalupa 27. června 2020

Do výpočtů se pustili vědci z univerzity v Nottinghamu a jejich studie byla otištěna v odborném magazínu The Astrophysical Journal. „Pokud přijmeme předpoklad, že trvá pět miliard let, než se inteligentní život vytvoří na jiných planetách podobně jako na Zemi, mělo by být v naší galaxii nejméně několik desítek aktivních civilizací,“ tvrdí astrofyzik Christopher Conselice. K výpočtu použili tzv. astrobiologický Koperníkův limit.

Počet civilizací, které mohou být detekovány, silně závisí na tom, jak dlouho jsou schopny vysílat signály do vesmíru. V případě naší civilizace je to asi 100 let a stejně dlouhou dobu podle výpočtů existuje v naší galaxii 36 dalších civilizací. Časový rámec je pro celý výpočet stěžejní. Od vzniku Země uplynulo asi 4,5 miliardy let, než se na ní objevila civilizace s dostatečně pokročilou technologií na to, aby o sobě mohla vyslat do vesmíru elektromagnetický signál. U jiných civilizací to může být jinak, ale vždy je potřeba zvažovat, jak dlouho už civilizace existuje, a jak daleko je od nás (to není důležité pro výpočet, ale pro naši schopnost zachytit tyto signály). Vědci zdůrazňují, že 36 je číslo na spodní hranici, podle jiných modelů nebo s jinými vstupními daty zadanými do Koperníkova limitu vycházejí čísla jinak.

A to je právě kámen úrazu. Jak poukazují mnozí, jde stále v podstatě pouze o hádání z křišťálové koule. Na žádnou civilizaci jsme zatím nenarazili, názory na ony vstupní podmínky pro výpočet se velmi liší a jsou i tací, kteří tvrdí, že žádné civilizace ve vesmíru nejsou. Jak kdosi poznamenal v diskusi na sociálních sítích: „A co nám to vlastně říká? Je 36 moc, je to málo? Dokud na nějakou nenarazíme, jsou všechny výpočty zbytečné.“ Tak to určitě není, nějaká predikce je vždy potřeba, ale rozhodně není dobré toto číslo přeceňovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu